Domácí

Veterináři na jihu Čech odhalili další ohnisko ptačí chřipky. Utratí stovky hus

Inspektoři ze Státní veterinární správy (SVS) objevili na jihu Čech další ohnisko ptačí chřipky. Potvrdilo se u hejna hus chovaného v komerčním chovu u Kachního rybníka v blízkosti Nových Hradů. Veterináři ptáky v sobotu utratí.

Rybník se nachází poblíž rybníka Velebil, kde už byla ptačí chřipka v chovu hus potvrzena, a to u stejného chovatele. Dotyčný ohlásil úhyn 65 ptáků. Veterináři během šetření zjistili, že zbývající drůbež vykazuje příznaky, které jsou typické pro ptačí chřipku.

"Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku subtypu H5N1," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Tento typ může být potenciálně nebezpečný také pro člověka.

Související obsah

V hejnu se nacházelo zhruba 600 chovných mladých hus. Kvůli prokázání ptačí chřipky veterináři v sobotu celý chov utratí. "S ohledem na zjištěnou patogenitu viru bude okolo ohniska vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření," doplnil Majer.

Jen před několika dny odhalili veterináři ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu hus poblíž obce Byňov na Českobudějovicku. Také v tomto případě se jednalo o subtyp H5N1.

V souvislosti s nárůstem ohnisek SVS zakázala chov drůbeže pod širým nebem. Chovatelům, kteří mimořádné opatření poruší, hrozí pokuta ve výši až dva miliony korun. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nový cestovatelský semafor: Polsko a Rumunsko si pohoršilo

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelský semafor. Od pondělí 31. ledna se Polsko a Rumunsko nově přesunou mezi země s velmi vysokým rizikem výskytu koronaviru (tmavě červená kategorie). Podmínky návratu se však nezmění. Státy totiž patřily do červené kategorie, která je má stejné jako tmavě červená kategorie.

Píše se na Deník.cz