Koronavirus

Riziko vzrostlo. Kvůli nové mutaci se opět mění cestovatelský semafor

Riziko vzrostlo. Kvůli nové mutaci se opět mění cestovatelský semafor
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo cestovatelský semafor, který upravuje podmínky pro návrat do Česka. Kvůli nové variantě koronaviru od úterý přeskočí Hongkong z nízkorizikové zelené kategorie rovnou do tmavě červené s velmi vysokým rizikem nákazy. Obvykle se pravidla pro cestování mění po týdnu, tentokrát změny přicházejí dříve.

Od 29. listopadu se změnily podmínky pro cestování. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden upravilo seznam zemí podle míry rizika nákazy a Polsko, Lucembursko a San Marino tak nově spadly do tmavě červené kategorie. Nyní se k těmto zemím přidá i Hongkong. Po diskuzi Evropské komise a velvyslanců členských států při EU ohledně nové varianty koronaviru bude od úterý vyřazený ze zelené kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy.​

Do zelené kategorie aktuálně spadá Vatikán. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie zemí se řadí Malta a Itálie.

Související obsah

​Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Finsko, Francie, Kypr, Norsko, Monako, Portugalsko vč. Azorských ostrovů a Madeiry, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko a Španělsko vč. Kanárských a Baleárských ostrovů.

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadá Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Chorvatsko, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Irsko, Island, Rakousko, Řecko, Estonsko, Litva, Polsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU.

Pravidla pro návrat

Při návratu ze zemí zelené i oranžové kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Lidé také musejí před vstupem na území ČR nebo nejpozději do 5 dní po vstupu podstoupit antigenní nebo RT-PCR test. Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie.

Lidé vracející se z červené a tmavě červené kategorie musejí tedy ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před začátkem cesty, ale platí povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test.

Podmínky testování při návratu z jiných zemí, než jsou uvedené státy z jihu Afriky, se netýkají lidí, kteří mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Související obsah

Změny kvůli nové mutaci

V souvislosti s výskytem nové mutace koronaviru B1.1.529 nemohou od soboty 27. listopadu do ČR přicestovat osoby, které v posledních 14 dnech více jak 12 hodin pobývaly v Jižní Africe, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku a Zambii. Pokud se jedná o občany ČR, EU nebo držitele dlouhodobých pobytů v České republice, mohou vstoupit na území ČR, ale mají povinnost dodržovat tato opatření: musí mít negativní výsledek RT-PCR testu před cestou do ČR, další RT-PCR musí podstoupit do 24 hodin po příjezdu do ČR a třetí nejdříve 10. den, nejpozději však 14. den po příjezdu do ČR, v mezičase musí dodržovat samoizolaci a při nezbytných cestách ven mají povinnost nosit respirátor FFP2.

Tato opatření platí i pro očkované a ty, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Naopak výjimku mají pracovníci mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem, a také děti mladší 6 let nenavštěvují-li předškolní zařízení.
Ministerstvo zdravotnictví zároveň důrazně nedoporučuje, aby občané do těchto zemí cestovali, neboť je třeba minimalizovat riziko nákazy touto mutací.

Mapa cestovatele:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz