Zajímavosti

Kolik let spolu vydrží Češi v manželství? Data hovoří jasně

Kolik let spolu vydrží Češi v manželství? Data hovoří jasně
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Ačkoliv si slibují lásku na celý život, v praxi spolu Češi dokážou v manželství vydržet nejčastěji 5 až 9 let. Vyplývá to z ročenky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Aktuálně je průměrná délka manželství 13,7 roku.

Rok 2020 s sebou přinesl spolu s epidemií koronaviru i mnoho partnerských zkoušek. Zatímco některé vztahy překážky v podobě různých opatření včetně lockdownů posílily, pro jiné naopak znamenaly definitivní konec.

Své "ano" si v roce 2020 řeklo 45 415 párů, naopak 21 734 dvojic se rozhodlo manželství ukončit.

Přesto v porovnání s předešlými lety rozvodů ubylo. Podle ČSÚ je loňská statistika rozvodovosti nejpříznivější za posledních sedm let. Rok před pandemií ukončilo manželství o zhruba 2 400 párů více.

Související obsah

​Z údajů ale vyplývá i další zajímavá věc. A tou je délka manželství. Ačkoliv partneři doufají v lásku na celý život, nejčastěji spolu vydrží 5 až 9 let. Rok 2020 znamenal konec pro 4 396 párů, které nedokázaly krizi v tomto období překonat. Dalších 4 146 dvojic vzdalo manželství po 10 14 letech.

Téměř 3 900 párů spolu nevydrželo ani čtyři roky, 155 se jich rozvedlo ještě před prvním výročím sňatku.

Loňský rok byl zátěžovou zkouškou ale také pro dlouholeté vztahy. V roce 2020 se rozvedlo 2 028 manželů, kteří spolu byli více než 30 let. Nutno podotknout, že v porovnání s předchozími roky nejde o žádný dramatický výstřelek, ale o celkem "klasický" počet.

Většina párů spolu v době rozvodu neměla žádné nezletilé dítě (9 015 z nich), 6 138 mělo jednoho potomka, 5 817 dvě děti a zhruba 760 tři a více dětí.

Průměrná délka manželství je aktuálně 13,7 roku.

Zdroj: tn.cz / ČSÚ

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz