Domácí

Zeman se dál schází s kandidáty na ministry. V Lánech přijal Baxu i Beka

Prezident Miloš Zeman pokračuje v setkávání se s pravděpodobnými členy příští vlády. V Lánech přijal dopoledne kandidáta na ministra kultury Martina Baxu (ODS). Během úterý se setkal i se senátorem Mikulášem Bekem (za STAN). Ten je nominovaný na pozici ministra pro evropské záležitosti.

Do Lán za prezidentem Zemanem přijel v úterý dopoledne kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS). Odpoledne se Zeman sešel i s kandidátem na ministra pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem (za STAN).

"Pan prezident mě požádal o to, abych představil své priority," řekl Baxa. Chce dávat jedno procento rozpočtu na kulturu, chránit památky, podporovat živé umění, kulturu ve vzdělávání a připomínání historických momentů.

"Debata se týkala rezortu, mých priorit a ochraně památek," uvedl Baxa. Politické spory podle něj neprobírali.

Ministerstvo kultury podle Baxy bude muset vést pod jeho vedením debatu o kompenzacích. Chce taky, aby při odeznívání koronaviru vláda měla plán na rozvolňování.

Související obsah

"Měli jsme nekonfliktní diskuzi o problémech, které čekají české předsednictví v Evropské unii," popsal setkání Bek. K minulosti se podle něj nevraceli. Velkým úkolem podle něj bude během předsednictví dekarbonizace.

Zeman se hodlá sejít se všemi nominanty na členy vlády. Už dříve v rozhovoru pro TV Nova uvedl, že jednoho z nich nehodlá jmenovat. Baxa se Zemana na toto jméno neptal. "Nevedli jsme debatu o personáliích," řekl Bek.

V pondělí se s prezidentem setkal předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten by měl vést ministerstvo pro místní rozvoj.

Stejně jako při pondělním setkání s Bartošem a nedělním jmenování Petra Fialy premiérem, byl i v úterý prezident schován za plexisklem. Má totiž koronavirus. "Forma setkání byla komfortní," tvrdí Baxa. Podle Beka je plexisklo nejlepší ze špatných řešení.

Setkání s kandidáty má pokračovat dalších 14 dnů. Poté by Zeman měl novou vládu jmenovat. S pravděpodobnými budoucími členy vlády se prezident setkává v abecedním pořadí. 

Andrej Babiš a Petr Fiala svolali tiskovou konferenci: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz