Domácí

"Nejsem vyšetřovaný," řekl Blažek po schůzce se Zemanem

Za prezidentem Milošem Zemanem přijel do Lán ve středu v poledne kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Odpoledne za ním přijela i poslankyně Jana Černochová (ODS), kterou designovaný premiér Petr Fiala (ODS) nominoval na post ministryně obrany.

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry pokračují. Ve středu za ním přijel v 11 hodin kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Adeptka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) jej navštívila odpoledne.

"Bavili jsme se o stavu české justice. Názor pana prezidenta je kritičtější než můj," uvedl po setkání Blažek. Probírali i Blažkovy priority. "Je to situace kolem znalců, kteří odmítají pracovat za současných podmínek," Novela o státním zastupitelství je podle něj nutná. Měla by se pro ně zavést funkční období a zvýšit se jejich odpovědnost.

Blažka prověřuje momentálně policie kvůli možnému podílu na korupci a manipulování s městskými byty. Tvrdí to portál Aktuálně.cz. Kandidát na ministra spravedlnosti vinu odmítá. Postavil se za něj i designovaný premiér Petr Fiala.

"Pan prezident je informován. Zemanovsky poradil, ať se nenechám udolat českými novináři," uvedl Blažek. "S panem Hubálkem jsem nic nepáchal, o mě ani vůbec neříká, že by se mnou cokoli páchal," dodal.

Související obsah

"Nejsem vyšetřovaný, pokud bych byl pravomocně obviněn, tak se podle toho zachovám," slíbil Blažek. Autoři článku si jej podle něj vybrali jako cíl.

Směřování ministerstva obrany

Setkání Zemana s Černochovou skončilo před čtvrtou hodinou odpoledne. "Pan prezident mi kladl záludné otázky o směřování armády," řekla po schůzce v Lánech Černochová.

Podle jejích slov se Zemanem diskutovali o moderních technologiích, jako jsou drony a robotika.  Probrali spolu i legislativu, která se resortu obrany týká, a diskutovali také o zahraničních operacích.

"Například jsme se bavili o Afghánistánu tak, jestli by diskuze v rámci NATO o těchto záležitostech neměla být širší, větší, jestli by více zemí do ní mělo mít možnost promlouvat. Pan prezident říkal, že s kritikou toho rychlého stažení vojáků z Afghánistánu byl ze všech třiceti zemí osamocen. V tom jsme se také shodli, že já jsem nepovažovala to stažení za ideální," sdělila novinářům Černochová.

Související obsah

S hlavou státu nominantka na ministryni obrany diskutovala i o závazku dvou procent HDP na obranu, který požaduje NATO. "Řekla jsem panu prezidentovi, že naposledy to byla jeho vláda, která dvě procenta dodržovala. Vláda Petra Fialy má tento závazek do roku 2025 ve svém programovém prohlášení. Byť chápu, že nás čekají hubené roky, tak bychom na tom měli trvat," uvedla Černochová.

Zeman se v pondělí sešel s předsedou Pirátů a kandidátem na ministra pro místní rozvoj Ivanem Bartošem. V úterý za ním přišli kandidát na ministra kultury Martin Baxa a adept na ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Zeman se hodlá sejít se všemi nominanty na členy vlády v abecedním pořadí. Už dříve v rozhovoru pro TV Nova uvedl, že jednoho z nich nehodlá jmenovat. "Pan prezident mě neinformoval, že by mě nechtěl jmenovat," řekl Blažek.

Stejně jako předchozí dny i ve středu je při schůzkách prezident za plexisklem. Má totiž koronavirus.

Schůzku prezidenta s kandidátkou na ministryni obrany Janou Černochovou sledoval reportér Lukáš Richtár:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz