Domácí

Tyto věci mohou o Vánocích ohrozit vaše mazlíčky, buďte ve střehu!

Tyto věci mohou o Vánocích ohrozit vaše mazlíčky, buďte ve střehu!
Zdroj: Profimedia

Při slavení Vánoc myslete na vaše mazlíčky. Je totiž mnoho faktorů, které by jim svátky mohly pokazit. Podívejte se na seznam věcí, které by mohly uškodit vašim čtyřnohým parťákům.

Pokud s vámi svátky budou slavit i vaši čtyřnozí kamarádi, buďte ve střehu. Mnoho věcí, kterými v dobré víře ozdobíme své byty a domy nebo připravíme na štědrovečerní večeři, může ublížit vašim mazlíčkům.

Sváteční zranění mohou v lepším případě skončit návštěvou veterinární pohotovosti, v těch horších ale hrozí zvířatům vážné zdravotní problémy nebo i smrt. Nehledě na to, i veterináři jsou také lidé, a i oni by raději trávili svátky doma se svými blízkými než na operačním sále.

Související obsah

​Dávejte pozor zejména na dekorace a vánoční pochutiny. Jakákoliv výzdoba dráždí zvířecí smysly. Mazlíčci chtějí každou novou věc v domě hned prozkoumat a pořádně si očichat. To muže být nebezpečné u různých dekorativních rostlin, které jsou jedovaté. Jedná se třeba o oblíbené vánoční hvězdy, jmelí nebo cesmín.

Zvláště pro kočky je pak velkým lákadlem vánoční stromeček. Nezdobte ho proto radši blyštivými lametami a třásněmi. Pokud je kočky sní, mohly by jim způsobit vážné střevní problémy, které se musí řešit chirurgicky. Rovněž dávejte pozor také na kabely od vánočních světýlek.

Co se vánoční tabule týká, nezpestřujte jí jídelníček vašich mazlíčků. Mnoho tradičních vánočních pochoutek je pro ně totiž jedovatých a může jim zadělat na vážné problémy.

Rozhodně zvířatům nenabízejte žádné cukroví, zejména to, co obsahuje čokoládu, kakao nebo kávu. Stejně tak ovoce jako avokádo, ořechy, rozinky nebo hroznové víno. Nedávejte jim ani zbytky ze štědrovečerní večeře – majonéza a smažené maso nejsou pro psy a kočky vůbec vhodné.

"Pokud chcete s vaším zvířetem oslavit Vánoce, pak vězte, že nejlepším dárkem pro něj je už vaše přítomnost doma, možnost jít na delší procházky, možnost bližšího kontaktu. A pokud mu přece jen chcete přilepšit od štědrovečerního stolu, pak dejte bokem kousek libového masa, případně zvířeti nadělte oblíbený pamlsek a věřte, že mu to opravdu bude stačit," řekla veterinářka Marcela Vilémová.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz