Domácí

Trhovci přijdou o statisíce korun. Pomoc nabízejí podnikatelé i města

Uzavření prodeje na vánočních trzích v rámci vládních opatření znamená pro trhovce ztráty v desítkách až stovkách tisíc korun. Ve většině případů jim teď chtějí pomoci jiní podnikatelé nebo vedení měst. Nabízejí třeba náhradní prodejní prostory.

Místo ve své prodejně nabízí trhovcům třeba Olga Wiesnerová z Jihlavy. "Rozhodla jsem se, že někomu udělám radost, někomu, kdo se třeba ocitl v zoufalé situaci," uvedla. "Mám asi dvě až tři nabídky a jsem s nimi v jednání," dodala.

Pomoc se snaží koordinovat města. "Magistrát koordinuje tuto pomoc a snaží se spojit trhovce s těmito lidmi, kteří pomoc nabídli," řekla mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková.

V Jihlavě se opatření týká zhruba 40 trhovců. Každý z nich počítá ztráty nejméně v desítkách tisíc korun. "Bohužel pro nás vánoční trhy jsou dosti devastující. Objednali jsme zboží za několik desítek tisíc, které teď nemůžeme vrátit," postěžovala si Andrea Zdarsová, která na trzích prodává.

Související obsah

Trhovci jakoukoliv pomoc vítají. Třeba v Třebíči jim radnice zadarmo nabízí městské výstavní prostory a prodávat mohou nově i v některých hlavně potravinových e-shopech. Zhruba 50 trhovců z celé republiky už této nabídky využilo.

"My se soustředíme na ty nejmenší, kteří nemají své e-shopy a nemají jinou možnost, jak své zboží k vám dostat, jejich produkty právě listujeme," prohlásil ředitel e-shopu Rohlik.cz Olin Novák.

Prodejci navíc stále věří, že vláda své rozhodnutí ještě v nejbližších dnech přehodnotí a prodej na vánočních trzích povolí.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz