Zahraničí

Americké tajné služby varují před Ruskem, má plánovat invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic.

Americký prezident Joe Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

O plánované ruské invazi na Ukrajinu v posledních dnech mluvili také představitelé samotné ukrajinské vlády, a to především zástupci ministerstva obrany. "Nejpravděpodobnější doba, kdy dojde k eskalaci, je konec ledna," uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov s tím, že podle jeho informací má Rusko u hranic s Ukrajinou rozmístěno už dokonce 100 tisíc vojáků.

Související obsah

​Rusko naopak vehementně odmítá podezření Kyjeva a Západu, že by plánovalo vojenský útok vůči Ukrajině. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nemusí vojáci u hranic nikoho znepokojovat, jelikož se jedná pouze o cvičení na vlastním území suverénního státu.

Joe Biden podle svých slov připravuje iniciativu, která výrazně ztíží postup Ruska ve věci možné invaze. Prezident rovněž o této záležitosti komunikuje se spojenci v Evropě i ukrajinskými úřady. Zároveň by se měl v blízké době zúčastnit videohovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Související obsah

​Kreml v pátek uvedl, že Putin bude od Bidena požadovat závazné záruky, že se Ukrajina v budoucnu nestane součástí Severoatlantické aliance (NATO).

"Válka na Donbasu trvá osm let. Rusko anektovalo Krym před osmi lety a já se nebojím mluvit s nikým, a to ani přímo s Rusy. Nebojím se ani přímého rozhovoru s Putinem. Víme, které země nás podporují a které jen předstírají podporu. A také máme nejlepší armádu, která nás bude chránit," řekl v úterý před poslanci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz