Zahraničí

Západ na případný útok na Ukrajinu tvrdě odpoví, varoval Biden Putina

Americký prezident Joe Biden v úterý dvě hodiny mluvil prostřednictvím videohovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Hlavním bodem jednání byla situace na Ukrajině. Biden varoval Putina před drtivými sankcemi v případě, že by se Rusko rozhodlo souseda vojensky napadnout. Putin naopak chce záruky, že se NATO nebude dál rozšiřovat k hranicím Ruska.

Ukrajina a tisíce ruských vojáků u jejích hranic. Téma, které v posledních dnech znepokojuje celý svět. Aby se situace nevymkla kontrole, usedli oba mocní k jednacímu stolu. Každý ale ke svému.

Biden hrozí Rusku sankcemi, Putin zase nechce vojáky NATO na svých hranicích. "Prezident Biden jasně řekl, že USA a spojenci budou v případě vojenské eskalace na Ukrajině reagovat ekonomickými a dalšími opatřeními," 

Tématem virtuálního setkání byla i kybernetická bezpečnost nebo americko-ruské vztahy. Ty jsou podle expertů kvůli situaci na Ukrajině narušené. "Spojené státy v žádném případě už nebudou akceptovat nějaké tvrzení o tom, že snad Ukrajina zahájila válku. Američané jsou si vědomi, že to je cílená ruská politika," soudí expert na postsovětský prostor Karel Svoboda z Univerzity Karlovy.

Související obsah

Obavy z možné ruské invaze mají západní státy kvůli informacím o tom, že Moskva vyslala k hranicím s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev zveřejnil satelitní snímky, které mají ruskou přítomnost dokázat. "Celkový počet ruských vojáků kolem hranic na ruské straně a také na dočasně okupovaných územích, které mohou být použity k akci, se nyní odhaduje na 94 300," řekl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Západní státy se obávají, že Rusko chystá podobný krok jako v roce 2014, kdy vojensky obsadilo a anektovalo poloostrov Krym a vyvolalo válku v Donbasu. Moskva přípravy na konflikt popírá. Chce ale, aby Spojené státy omezily svou podporu Ukrajině.

"Usilujeme o dobré vztahy se Spojenými státy. Rusko se nikdy nechystalo na někoho zaútočit, ale máme své vlastní obavy a červené linie. Prezident Putin to řekl jasně," vzkázal kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Prezident USA se po schůzce se svým ruský protějškem spojil ještě s dalšími světovými lídry, a to z Velké Británie, Francie, Německa a Itálie. Společně potom vzkázali, že kvůli událostem na Ukrajině a u jejích hranic zůstává NATO ostražité.

Tereza Masopustová, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz