Domácí

Pozor, změní se termíny vyplácení důchodů. V příštím roce šestkrát. PŘEHLED

Pozor, změní se termíny vyplácení důchodů. V příštím roce šestkrát. PŘEHLED
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Stejně jako každý rok i v tom nadcházejícím státní svátky mírně posunou termíny vyplácení důchodů. V průběhu roku 2022 se splatnost výplat posune hned šestkrát, z toho ve třech případech dostanou klienti své peníze později.

Důchodce čeká v následujícím roce hned několik změn v termínech vyplácení penzí. Týkat se to bude všech, kteří pobírají starobní, invalidní nebo pozůstalostní (vdovský, vdovecký a sirotčí) důchod.

Vyplácení penzí ovlivní hned několik státních svátků. Nejbližší změna čeká seniory ještě letos o Vánocích. Důchody, které mají být vyplaceny na Štědrý den, tedy v pátek 24. 12. 2021, budou vyplaceny ve čtvrtek 23. 12. 2021.

Největší prodlevy se pak dají očekávat hned začátkem ledna. Klienti České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), kteří dostávají důchod bezhotovostně na účet vždy 2. a 4. den v měsíci, budou mít lednovou výplatu připsanou na svých účtech dne 4. ledna 2022 (ve výjimečných případech až následující pracovní den, tj. 5. ledna). Klienti, kteří dostávají důchody na účet vždy 6. den v měsíci, již obdrží lednovou splátku v řádném termínu.

Související obsah

​"Jedná se o mimořádné opatření související s tím, že finanční prostředky určené pro výplaty důchodů v roce 2022 může Česká správa sociálního zabezpečení čerpat až dne 4. 1. 2022. V dalších měsících již bude ČSSZ zajišťovat výplaty důchodů běžným způsobem a klienti s výplatním termínem stanoveným na 2. den v měsíci budou mít nejpozději tento den výplaty důchodů na svých osobních účtech," ubezpečuje ČSSZ.

Ke změně výplatního termínu důchodů dojde kvůli svátkům v roce 2022 celkem šestkrát.

  • z 2. ledna 2022 na 4. ledna 2022 (výjimečně 5. ledna)
  • ze 14. dubna 2022 na 13. dubna 2022
  • z 16. dubna 2022 na 14. dubna 2022
  • z 18. dubna 2022 na 19. dubna 2022
  • z 6. července 2022 na 7. července 2022
  • z 24. prosince 2022 na 23. prosince 2022

Důchody vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení buď bezhotovostním převodem na bankovní účet klienta, nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty na adresu klientova bydliště. Klient si volí způsob vyplácení důchodu při podání žádosti o dávku důchodového pojištění s tím, že kdykoliv později může požádat ČSSZ o změnu.

Důchody se vyplácejí vždy dopředu, a to v pravidelných měsíčních lhůtách. Výplatní termíny důchodů vyplácených ČSSZ jsou sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. ČSSZ zajišťuje výplaty důchodů také do zařízení sociálních služeb, kde poskytují celoroční pobyty. Tam se důchody vyplácejí 15. den v měsíci.

Čechy trápí nízké důchody. Jak je na tom situace ohledně sociálního zabezpečení, co si o něm myslí lidé a politici? Podívejte se na předvolební reportáž z října letošního roku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz