Domácí

Do Lán přijeli další adepti na ministry. Zeman přijal Rakušana i Síkelu

Do Lán ve středu dopoledne dorazil kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan (STAN). Setkal se tam s prezidentem Milošem Zemanem. Odpoledne za prezidentem přijel také adept na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s adepty na ministry pokračují. Do Lán dopoledne přijel předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Toho nominoval designovaný premiér Petr Fiala (ODS) na post ministra vnitra.

"Především jsem představil náš ambiciózní program v oblasti bezpečnosti," řekl po schůzce Vít Rakušan. "Nabízíme kvalitní lidi do vlády," doplnil.

Probírali také bezpečnostní otázky. "Představil jsem koncept národního poradce pro oblast bezpečnosti," uvedl Rakušan. Chce řešit například situaci na České poště. Také chce změnit legislativu u krizového řízení.

"Naše vláda nechce lockdown. Nechceme zavírat školy," prohlásil Rakušan. "Je nutné, aby stávající pravidla byla dodržována," dodal ale. Je podle něj důležité očkování a trasování.

Poděkoval policistům za práci při kontrolování dodržování opatření. "Je rozumné v takto exponovaných zaměstnáních být očkovaný," doporučil jim.

"Pan prezident myslím počítá s tím, že vláda bude jmenovaná v půlce prosince," řekl k možnému datu jmenování.

Prezidenta zatím navštívilo 12 kandidátů na členy budoucí vlády. Cyklus schůzek by měl skončit v pátek.

Související obsah

Zeman přijal i adepta na ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN). Ten za ním přijel odpoledne.

"Bylo to setkání velmi otevřené a velmi věcné. Dominovala ekonomická témata," uvedl Síkela po schůzce.

Hlavní byla tři témata. Má to být podpora podnikání, převážně malých a středních firem. Cílem je podle Zemana i Síkely transformace ekonomiky.

Informoval také Zemana o svém pohledu na evropský zelený úděl. "Považuji ho za příležitost, kterou nemůžeme promarnit," prohlásil Síkela. "Pokud příležitost nevyužijeme, ekonomické náklady budou vysoké, protože ztratíme konkurenceschopnost," dodal. Dotkli se i energetiky a stavbě nového jaderného zdroje. 

Zeman se chce sejít se všemi nominanty na ministry. Už dříve v rozhovoru pro TV Nova uvedl, že jednoho z nich nehodlá jmenovat. Mohlo by se jednat o adepta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Tomu podle informací Frekvence 1 v úterý prezident doporučil na ministra nekandidovat.

"Vyjádřil jsem naději, že vláda bude nominována jako celek. Nevidíme žádného kandidáta, který by nesplňoval požadavky na to stát se členem vlády," řekl k tématu po středeční schůzce Rakušan.

I při středeční schůzce Zeman seděl za plexisklem. Má totiž koronavirus.

"Současný formát schůzek skončí již v pátek dopoledne, tedy zhruba v době závěru izolace," uvedl ve středu mluvčí prezidenta Jiří Ovčaček. 

Covidem-19 onemocněl v úterý i kandidát na post ministra zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Stále se tedy neví, kdy se s ním prezident sejde.

Je férové, jestliže jde o několik zbývajících jednání, zachovat stávající řešení," dodal Ovčáček.

Vít Rakušan promluvil po schůzce s prezidentem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz