Domácí

Sníh komplikoval dopravu celý den. Stala se řada nehod, zranilo se několik lidí

Počasí v Česku komplikovalo od rána dopravu. Kvůli sněhu záchranné složky vyjížděly k velkému množství nehod. Na Lounsku havarovala čtyři auta, dva lidé se zranili. Na Pardubicku i Orlickoústecku se zase srazily vlaky s náklaďáky, které uvízly na přejezdu.

Vydatné sněžení v Česku komplikovalo celý den dopravu. Na několika místech v Praze nebylo možné projet bezpečně autobusy. Problémy hlásilo i Brno. Cestující museli počítat se zdržením. Kolony museli očekávat také řidiči na silnicích, a to zejména na jihu Čech, Vysočině a jižní Moravě. Komplikace se objevily například na silnici číslo 3 u Velešína na Českokrumlovsku. Zablokovaný byl také hlavní tah z Jihlavy na Třebíč.

Kolem osmé hodiny ráno se na Orlickoústecku srazil vlak s náklaďákem. Řidič vozu totiž vjel na přejezd mezi Letohradem a Jablonným nad Orlicí a následně tam uvízl. Šofér naštěstí z kabiny stihl před srážkou vyskočit. Ve vlaku cestovalo 11 lidí, jednoho z nich záchranáři po ošetření převezli do nemocnice. Podobná nehoda, naštěstí bez zranění, se pak odehrála také mezi Majdalenou a Suchdolem nad Lužnicí na jihu Čech.

K hromadné nehodě čtyř aut vyjížděly po půl deváté záchranné složky k obci Jimlín na Lounsku. "Čelně se tam srazila dvě auta. Další dva vozy poté, aby se vyhnuly nehodě, sjely mimo komunikaci," řekla TN.cz policejní mluvčí Ludmila Světláková. Zranili se dva lidé. "Transportovali jsme je s lehčím a středně vážným zraněním do mostecké nemocnice," doplnil mluvčí záchranářů Prokop Voleník.

Související obsah

Nehoda osobního auta a dodávky zablokovala také dálnici D3 ve směru z Českých Budějovic na Prahu. Také v tomto případě se zranili dva lidé.

Policisté varují také chodce, aby na cestách dávali pozor. "Situace na silnicích na jihu Moravy není opravdu jednoduchá. Problémy mají i chodci. Evidujeme i jejich kolize s automobily. I pěší účastníci silničního provozu musí být opatrní," apeluje policie.

Od čtvrtečních pěti hodin ráno do pátečních osmi hodin ráno je v platnosti výstraha před novou sněhovou pokrývkou s vysokým stupněm rizika pro Jihomoravský kraj (Blansko, Brno, Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Veselí nad Moravou, Vyškov, Znojmo, Židlochovice).

Meteorologové očekávají 10 až 20 centimetrů nového sněhu, místy může za 24 hodin napadnout dokonce 25 centimetrů.

Výstraha:

Zdroj: ČHMU

Experti varovali hlavně před komplikacemi v dopravě. "Doporučuje se omezit cestování autem. V případě nutnosti jízdy je potřeba sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Nezapomenout si zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozu," radí odborníci.

Výstraha před sněhem s nízkým rizikem platí také pro Jihočeský (Dačice), Královéhradecký (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubický kraj, kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Jihomoravský (Boskovice), Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

V tomto případě podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) může za 24 hodin napadnout sedm až 15 centimetrů nového sněhu.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Důvodem byla ministrova nespokojenost s fungováním organizace. Ta má na starosti maturitní a jednotné přijímací zkoušky.

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz