Domácí

Za první tři čtvrtletí zemřelo 103 tisíc Čechů. Meziročně o pětinu více

Za první tři čtvrtletí zemřelo 103 tisíc Čechů. Meziročně o pětinu více
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Obyvatel Česka ubylo. Na vině je vlna úmrtí na začátku roku ale i stále více lidí, kteří se rozhodnou začít život v cizině. Za prvních devět měsíců letošního roku zemřelo bezmála 103 tisíc lidí, o pětinu více, než za stejné období roku 2020.

V letošním roce lidí v Česku opět ubylo. Počet obyvatel zůstal v září pod hranicí 10,7 milionů. Na vině jsou úmrtí a migrace. Úmrtí bylo o 18,2 tisíce více než narození a do zahraničí se rozhodlo odejít 52,4 tisíc osob, což je také méně než osob, které do Česka přišly.

"V průběhu prvního čtvrtletí letošního roku obyvatel Česka ubývalo v důsledku vysokého počtu zemřelých. Druhé čtvrtletí bylo naopak celkově přírůstkové a v polovině roku byl počet obyvatel vyšší než na jeho počátku. Záporné saldo zahraničního stěhování ve třetím čtvrtletí nicméně číslo srazilo zpět dolů, a to k 30. září na 10,68 milionu," řekla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Související obsah

​I když se v letošním roce narodilo o 500 dětí více než minulý rok, nevyvážilo to vlnu jarních úmrtí na začátku roku. Za 9 měsíců roku 2021 zemřelo skoro 103 tisíc lidí. To je meziročně o pětinu více. Nejvíce zemřelo sedmdesátníků.

Nejvíce dětí přibylo v rodinách, kde na ně již čeká starší sourozenec. Nejvyšší počet byl totiž druhorozených dětí.

Mnoho Čechů se pak rozhodlo přesídlit za hranice. Bylo to 52,4 tisíc lidí. Naopak do Česka přišlo 50,8 tisíc cizinců, což tak nevyvážilo počet odchodů. Česko tak migrací přišlo o 1 500 lidí. Nejčastěji k nám přicházeli lidé z Ukrajiny a Slovenska.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz