Domácí

Tendenční, nepřesné! Starostové měst, která neuspěla, kritizují výzkum kvality života

Tendenční, nepřesné! Starostové měst, která neuspěla, kritizují výzkum kvality života
Město Orlová Zdroj: TV Nova

Podle analýzy společnosti Obce v datech se v Česku nejhůře žije ve městech Orlová, Karviná, Most, Litvínov a Žatec. Někteří starostové a primátoři nejhůře hodnocených měst zpochybňují metodiku průzkumu a analýzu jako takovou. Jak ale řekli redakci TN.cz někteří z oslovených, určité věci by se v jejich městech zlepšit daly.

Společnost Obce v datech každý rok spolupracuje s poradenskou společností Deloitte na Indexu kvality života. V něm hodnotí 206 obcí s rozšířenou působností a zohledňuje hned 29 ukazatelů. Ty zahrnují dostupnost zdravotní péče, úroveň životního prostředí, podmínky v oblasti bydlení, vzdělání, práce, dostupnost služeb či vztahy mezi lidmi. Analytici využívají data z veřejného sektoru a z internetu.

Nejhůře dopadlo už poněkolikáté město Orlová na Karvinsku, kde je starostou Miroslav Chlubna (Nezávislí a Změna pro lidi). "Je to tendenční, dehonestující a účelově poskládaný průzkum," vyjádřil se pro redakci TN.cz k výsledkům průzkumu starosta Orlové.

Související obsah

Podle něj průzkum ve skutečnosti nehodnotí práci samospráv, ale v několika hodnocených kritériích spíše práci státu. "Znečištění nám sem jde nejvíce z Polska. Řekněte mi, jak to mám jako starosta změnit?" uvedl Chlubna. 

Nechápe také například špatné hodnocení kapacity mateřských škol. "Školky mají dostatečnou kapacitu. Na co bychom zvyšovali kapacity, když přijmeme každého zájemce," sdělil starosta Orlové.

Podle něj průzkum poškozuje jméno města, do nějž se pak někteří potřební pracovníci nechtějí stěhovat. "Například zubařům bychom pomohli s vybavením i bydlením. Ale právě takové ankety pak napomáhají tomu, že sem lidé nechtějí jít, ale my opravdu nejsme děsiví," řekl Chlubna.

Související obsah

Starosta Orlové například vyzdvihl, že ve městě funguje senior taxi, pro rodiny je k dispozici 31 dětských hřišť nebo městská hromadná doprava pro děti do 15 let zdarma. Uznal ale, že je i několik věcí, které by se zlepšit daly.

"Například oprava chodníků, vylepšování infrastruktury. Kulturní vyžití můžeme zlepšovat, i když neříkám, že tu žádné nemáme. Také můžeme vylepšit MHD, i když je solidní," vyjmenoval Chlubna, podle kterého se město už dříve snažilo s tvůrci projektu neúspěšně jednat kvůli výsledkům průzkumu.

Karviná

Karviná je podle analýzy druhé nejhorší město pro život v Česku. "S umístěním v žebříčku kvality života Obce v datech nesouhlasíme, myslím si, že nás to dost poškozuje. O kvalitě života a materiálním zabezpečení v jednotlivých městech totiž vypovídá dle mého názoru zkresleně a pro mnoho obcí je krajně demotivující," okomentoval výsledky průzkumu primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

Podle něj vůbec autoři průzkumu nepočítají s tím, že Karviná je hraničním městem a její obyvatelé si tak snadno můžou zajet kvůli různým službám za hranice. "V dojezdové vzdálenosti do 30 minut jsou velká města Jastrzębie-Zdrój, Źory, Wodzisław Śląski nebo Cieszyn," uvedl Wolf.

Primátor Karviné se také pozastavil nad tím, proč je Karviná na posledních příčkách u takzvaného indexu znečišťovatelů. "V Karviné máme jen dva komíny, kdy jeden je již delší dobu nevyužíván a masivně podporujeme kotlíkové dotace. V tomto případě tedy autoři zřejmě data z Polska čerpali. Je trochu s podivem, že města, kde jsou velké průmyslové podniky, například Ostrava, Třinec, nebo Litvínov dopadají mnohem lépe," sdělil Wolf.

Související obsah

Žebříček je podle něj vytvářen zavádějícími indexy, jako například v případě, kdy je posuzována dojezdovost do nemocnice. "Obec Říčany, umisťující se na prvních místech, obdržela lepší index dojezdu než Karviná, přitom má na svém území dvě nemocnice a jednu polikliniku, světoznámé lázně Darkov. Kolik nemocnic a poliklinik na svém území mají vítězné Říčany?" uvedl Wolf. 

Jako problém Karviné vidí téma transformace zaměstnanosti v období po ukončení těžebního průmyslu. "S tím souvisí míra nezaměstnanosti, indexy hmotné nouze, exekucí a podobně, což je výsledek nejen probíhající transformace karvinského regionu, ale také sociální politiky státu a s tímto samozřejmě žádný starosta, či primátor nezmůže dělat nic, tohle je role státu," upozornil Wolf.

S tím, že s některými kritérii město samotné příliš nehne, souhlasí i jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek, na kterého se radnice Karviné obrátila, aby se podívala na výsledky průzkumu detailněji.

Související obsah

"Jsme si vědomi, že spoustu uváděných kritérií nemohou radnice samy o sobě změnit. Proto je dobré dodat, že se mnoho ukazatelů ve městě Karviné mění k lepšímu, ale některé strukturální problémy přetrvávají a dlouhodobě tak snižují možnost posunout město na žebříčku výše," uvedl Havránek.

Podle autorů průzkumu se k lepšímu mění například kvalita ovzduší ve městě a jeho okolí. "Pozitivně tak zabírají vedením města prosazovaná opatření do oblasti životního prostředí," uvedl Havránek. Autoři průzkumu také pozitivně hodnotí zlepšování v oblasti služeb a vztahů, ve městě se zvyšuje počet restaurací a dalších služeb.

Most

Město Most se umístilo v průzkumu Obce v datech jako třetí nejhorší. Primátor města Jan Paparega (PRO! Most) se k výsledku odmítl vyjádřit s tím, že podobné průzkumy nemá cenu komentovat.

Související obsah

V analýze je u města špatně hodnoceno znečištění ovzduší, nezaměstnanost obyvatelstva nebo například kapacita mateřských i základních škol. Kvalita středních škol je také hodnocena špatně. Naopak dobře hodnocená je dostupnost nemocnic nebo index silniční sítě, tedy rozsah území, kam je možné za půl hodiny dojet autem od radnice obce.

V Mostě žije podle posledních údajů 66 tisíc obyvatel. A pomalu jejich počet ubývá. Magistrát tomu chce zabránit, a proto od nového roku zavede porodné. "Podpoříme nově narozené děti. Pro slušné a pracující rodiny, které tady chtějí zůstat, nabízíme finanční podporu ve výši 15 tisíc korun," řekl minulý týden televizi Nova primátor Mostu Jan Paparega.

"Podmínkou je, že jeden z rodičů podniká nebo je dlouhodobě zaměstnaný nebo při studiu," dodala mluvčí magistrátu Klára Vydrová. Od příštího roku pak obyvatelé Mostu nebudou muset platit za odvoz odpadu a někteří ani za městskou hromadnou dopravu.

Litvínov

Město Litvínov v Ústeckém kraji je podle výsledků analýzy čtvrté nejhorší město k životu v České republice. "Neměla jsem zatím čas se podrobně seznámit s výsledky analýzy, ale podle mě jsou ovlivněny tím, že máme jednu z největších sociálně vyloučených lokalit," řekla redakci TN.cz místostarostka Litvínova Erika Sedláčková (KSČM) s tím, že až jedna pětina obyvatelstva je sociálně vyloučena či je sociálním vyloučením ohrožena.

Související obsah

Podle Sedláčkové se město snaží, aby vytvořilo dobré podmínky k životu. "Dopravní obslužnost je dobrá, školy podporujeme a investujeme do vybavení, pracujeme s pedagogy," vyjmenovávala Sedláčková.

Špatně hodnocené je u Litvínova například životní prostředí. "To je spíše věcí celostátní politiky, ale v poslední době se dost zlepšilo," řekla Sedláčková a dodala, že město se všemi dostupnými prostředky snaží o to, aby se v něm dalo dobře žít.

Žatec

Na pátém nejhorším místě skončilo město Žatec. Starostka Zdeňka Hamousová (ANO) si špatný výsledek nedokáže příliš vysvětlit a je podle ní otázkou, jaká je metodika výzkumu, nakolik jsou data validní a jak byla zpracovávána.

Podle ní funkce města jako takové fungují. "V otázce služeb je místo na zlepšení. Úroveň i dostupnost by mohla být lepší," řekla Hamousová s tím, že po dlouhém uzavření provozoven kvůli epidemii covidu-19 řada podniků a služeb ve městě skončila.

Související obsah

V ostatních oblastech si podle Hamousové vede město dobře, například ve zdravotnictví. "Je zakladatelem Nemocnice Žatec a přispívá na její fungování," řekla Hamousová s tím, že ve městě je zdravotní péče obyvatelům dostupná dostatečně, stejně jako pečovatelská služba.

Z věcí, které ve městě lidem zjednodušují život, zmínila Hamousová také fungování senior taxi nebo levnou městskou hromadnou dopravu, u které lístek na jednu jízdu vyjde na 7 korun. Dobře si město vede podle starostky i v dostupnosti předškolní péče. Obecně se město však výsledky průzkumu chce zabývat až po novém roce.

Kde se žije podle indexu kvality života nejlíp? Podívejte se na reportáž:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz