Domácí

Válek chystá nové opatření. Dotkne se otevírací doby obchodů přes Vánoce

Válek chystá nové opatření. Dotkne se otevírací doby obchodů přes Vánoce
Zdroj: TV Nova

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce vládě navrhnout omezení provozu velkých obchodů o vánočních svátcích. To sice normálně ukládá zákon, ten ale kvůli nouzovému stavu neplatí a obchody mohou zůstat přes svátky otevřené. Velké řetězce už ale stejně avizovaly, že na Štědrý den zavřou nejpozději v poledne a na Boží hod zůstane zavřeno celý den.

Válek svůj plán oznámil v sobotu ve vysílání Českého rozhlasu. "Chceme zavést opatření, která jsou nad rámec nouzového stavu. Navrhnu vládě omezit otevírací dobu obchodů do 12 hodin a zcela je uzavřít 25. prosince. Diskutoval jsem to s Hospodářskou komorou a takhle to navrhnu vládě," řekl Radiožurnálu Válek.

Stejné omezení platí na základě zákona o prodejní době v maloobchodě. Jeho platnost je ale pozastavena, když je vyhlášen nouzový stav. Obchody by tak teoreticky mohly mít otevřeno, jak provozovatelé sami uznají za vhodné.

Jenže velké obchodní řetězce se stejně rozhodly, že jejich pobočky zůstanou na Boží hod zavřené a na Štědrý den zavřou nejpozději ve 12 hodin. Kompletní přehled, jak budou mít velké obchody otevřeno o vánočních svátcích a na konci roku, NAJDETE ZDE.

Související obsah

​Pokud jde o 26. prosinec, tak tam Válek speciální omezení navrhovat nemusí. Nouzový stav totiž končí na Boží hod, na 2. svátek vánoční už tak platí zákon o prodejní době v maloobchodě, který nařizuje zavřít i 26. prosince. Výjimku má jen několik obchodů na letišti, autobusových nebo vlakových nádražích, kde se už provozovatelé rozhodli, že toho využijí a obchod otevřou.

"Mě o tom svém návrhu pan ministr zdravotnictví informoval. Vzhledem k času jsme ho nestihli na vládě projednávat. Můj názor je, že takovéto omezení odpoledne Štědrého dne a na svátek 25. prosince je něco, co můžeme všichni akceptovat," uvedl v sobotu k Válkově návrhu premiér Petr Fiala (ODS).

S koncem nouzového stavu přestane platit i nařízení, že restaurace musí zavírat ve 22 hodin. Válek je při pátečním přebírání úřadu vyzval, aby lidé nepořádali vánoční a silvestrovské večírky. Podle něj to v lednu způsobí výrazný růst počtu nakažených a nutnost zavádět další opatření.

Nová vláda nebude žádat o prodloužení nouzového stavu. Kdy skončí se dozvíte v reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz