Koronavirus

EMA schválila vakcínu proti covidu-19 od společnosti Novavax. Je určena pro dospělé

Evropská komise v pondělí schválila k použití vakcínu Nuvaxovid od společnosti Novavax, která je určená k prevenci vzniknu onemocnění covid-19 u lidí starších 18 let. Stalo se tak jen pár hodin poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) látku doporučila ke schválení.

Výbor pro humánní léčivé přípravky agentury EMA důkladně posoudil všechny potřebné údaje o kvalitě, bezpečnosti a účinnosti vakcíny a doporučil, aby Evropská komise vakcíně udělila podmínečnou registraci, která bude platná ve všech zemích sedmadvacítky. Evropská komise následně v pondělí odpoledne vakcínu schválila.

"Tato vakcína se liší od dříve registrovaných vakcín proti covidu-19, jde o takzvanou proteinovou podjednotkovou vakcínu, nejedná se tedy o očkovací látku založenou na mRNA nebo virovém vektoru. Věřím, že rozšíření spektra dostupných vakcín podpoří očkování, a tím dále zmírní dopad pandemie na naši společnost," informovala ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Související obsah

​Podle SÚKLu výsledky ze dvou hlavních klinických studií prokázaly, že Nuvaxovid byl účinný v prevenci onemocnění covid-19 u osob starších 18 let. Studie zahrnovaly celkem více než 45 tisíc účastníků.

Výsledky dvou studií ukazují, že účinnost vakcíny je zhruba 90 procent. "Původní kmen SARS-CoV-2 a některé jeho varianty, jako je alfa a beta, byly nejběžnějšími virovými kmeny v době, kdy studie probíhaly. V současnosti jsou k dispozici omezené údaje o účinnosti vakcíny Nuvaxovid proti jiným variantám SARS-CoV-2 včetně varianty omikron," uvedla mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková.

Související obsah

​Mezi nejčastější vedlejší účinky, které se objevily po vakcinaci, patřila citlivost v místě injekce (75 %), bolest v místě injekce (62 %), únava (53 %), myalgie (bolesti svalů) (51 %), bolest hlavy (50 %), malátnost (41 %), artralgie (bolesti kloubů) (24 %) a pocit na zvracení nebo zvracení (15 %). Nežádoucí účinky byly obvykle mírné až střední závažnosti.

Celkově byl výskyt nežádoucích účinků vyšší u mladších věkových skupin. Mezi nežádoucí účinky patřila hlavně citlivost v místě injekce, bolest v místě injekce, únava, myalgie, bolest hlavy, malátnost, artralgie a pocit na zvracení nebo zvracení. Výskyt byl vyšší u dospělých ve věku 18 až 65 let než u lidí ve věku 65 let a starších.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz