Domácí

Vláda má za sebou první pracovní den. Někteří ministři se dost činili

Nová vláda má za sebou první všední pracovní den. Ministři se shodují na tom, že práce je před nimi jako na kostele. Někdo úřadoval na ministerstvu, většina šéfů resortů ale byla v terénu.

Jedním z nejdříve pracujících ministrů byla, alespoň v pondělí, ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Na ministerstvo dorazila ještě za tmy a nezapomněla to oznámit do světa. "Asi příjezdem na sedmou hodinu ráno kolegy děsím, ale den má jenom 24 hodin," ohlásila.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zase jen po několika dnech ve funkci slavil. Své ministrování začal otevřením obchvatu Chrudimi.

Jak do Chrudimi, tak i později na kontrolu probíhající stavby D35, kterou považuje Kupka za jednu ze svých tří priorit, dorazil bez osobních strážců. "Necítím se ohrožený a doufám, že to tak zůstane," uvedl. Jak Černochová, tak Kupka v pondělí rezignovali na posty starostů.

Související obsah

​Prvním z ministrů, který nás reprezentuje mimo Českou republiku, je Jan Lipavský (Piráti). Šéf resortu zahraničních věcí v pondělí odletěl do Bratislavy, kde jednal se svým slovenským protějškem Ivanem Korčokem. "Poměrně velký čas debaty jsme strávili diskuzí ohledně našeho předsednictví Unie," prozradil Lipavský. V úterý bude jednat v Budapešti se zástupci V4 a Turecka.

Jediný z ministrů, který má od pondělí oficiálně pod svými křídly dva resorty, je Marian Jurečka (KDU-ČSL). Šéfuje ministerstvu práce a sociálních věcí a do ledna zaskakuje také na ministerstvu zemědělství za covidem stiženého Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL).

Související obsah

​"Řešit rozpočet, řešit energetickou krizi a učinit v tom první kroky a také řešit sociální služby," okomentoval náplň své práce Jurečka. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si nejprve změnil svůj profilový obrázek na sociální síti a hned začal jako šéf krizového štábu řešit covidovou krizi.

"Zrušení nouzové stavu rozhodně neznamená konec pandemických opatření. To, co pomůže v boji s omikronem, je proočkování třetí dávkou," prohlásil Rakušan na tiskové konferenci.

Po nástupu do funkce řeší už i jednu zásadní personální výměnu. Policejní prezident Jan Švejdar mu chce začátkem ledna poslat rezignaci. Od dubna tak zřejmě bude 40 tisícům policistů šéfovat někdo jiný, nejčastěji se skloňuje jméno pražského policejního šéfa Tomáše Lercha.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz