Koronavirus

Transplantace ženě dala nový život, pak přišel covid. Věděla, že už se neprobudí

Transplantace ženě dala nový život, pak přišel covid. Věděla, že už se neprobudí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Osmačtyřicetiletá Britka Justine před mnoha lety podstoupila transplantaci plic, která jí dala šanci na nový a lepší život. Když vypukla pandemie koronaviru, byla si jistá, že pokud covidem onemocní, zemře. Nedávno se skutečně nakazila. Těsně předtím, než ji lékaři napojili na umělou plicní ventilaci, se na sociální síti rozloučila. Věděla totiž, že se už nikdy neprobudí.

Ne všechny příběhy mají šťastný konec. Justine Laymondová z anglického Essexu si zakončení své životní pohádky představovala jinak. V roce 2006 ji od smrti dělil jen vlásek, po třech týdnech v kómatu a dalších týdnech na přístrojích ale byla zařazena na seznam čekatelů na transplantaci plic.

Nakonec byla zachráněna. Dostala zcela zdravé plíce 42letého muže a druhou šanci na život. Následujících 15 let prožila naplno a šířila osvětu v oblasti dárcovství orgánů. Častokrát říkala, že by si přála, aby na ni mohl být její dárce hrdý.

Související obsah

​"Chtěla, aby jeho rodina viděla, že s darem, který dostala, dělá úžasné věci a využívá ho, jak nejlépe umí," řekl deníku The Mirror, který informoval o příběhu Justine, její dlouholetý partner Tom.

Koronavirus všechno změnil

Všechno se změnilo, když přišla pandemie koronaviru. Už v dubnu minulého roku, když Velkou Británii zasáhla první vlna, se Justine deníku The Mirror svěřila, že má strach. Věděla, že pokud se nakazí, znamenalo by to pro ni "konec hry". Doufala proto, že ostatní lidé budou dodržovat opatření, aby zranitelné skupiny obyvatel zůstaly v bezpečí.

Napsala si dokonce seznam lidí, kterým zavolá na rozloučenou, pokud ji převezou do nemocnice. "Jsem tak vystrašená. Vím, že pokud to dostanu, zemřu. Kdybych se nakazila, bojovala bych o život, ale vím, že by mě to zabilo. Taková je realita," řekla tehdy.

Související obsah

​Velká Británie i zbytek světa od té doby čelily několika dalším epidemickým vlnám. A nákaza se nakonec nevyhnula ani Justine. Nemoc nedávno postihla ji i jejího partnera Toma. Oba se nejprve léčili doma, zatímco se ale Tomovi začalo po týdnu dělat lépe, stav Justine se zhoršoval.

"Je to nespravedlivé"

Nakonec pro ni musela přijet sanitka, která ji odvezla do nemocnice. Tam za ní Tom nemohl. "Podařilo se jí mi zavolat a říct, že mě má ráda. Našla si čas na to, aby napsala rodině a přátelům. Pak šla na ventilátor," vzpomíná Tom.

Související obsah

​O svém stavu dala Justine vědět i na facebooku. "Jsem na přístrojích a bojuju, ale přiznávám, že mám strach," napsala. O dva dny později sdílela svůj poslední příspěvek v životě. "Velmi se trápím. Teď mě napojí na ventilátor. Mám vás všechny ráda. Doufám, že se probudím, ale moje plíce jsou na tom tak špatně," stálo v něm.

Nakonec nemoci podlehla 7. prosince, bylo jí pouhých 48 let. "Je škoda, že to covid všechno ukončil. Mluvili jsme o tom, jak spolu zestárneme a co budeme dělat. Vzalo si ji to po tak dlouhé době, kdy se snažila být opatrná. Pořád jsme nosili roušky a používali dezinfekci na ruce. Nabádali lidi, aby se nechali testovat. Je tak nespravedlivé, že to chytila," dodal zdrcený Tom.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz