Varianta omikron

Omikron je v Jihoafrické republice na ústupu. Počty nakažených klesají

Omikron je v Jihoafrické republice na ústupu. Počty nakažených klesají
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Počty nakažených covidem-19 v Jihoafrické republice klesají. Ještě před týdnem byl denní přírůstek nových případů téměř 27 tisíc, teď je to zhruba o 10 tisíc méně. Podle expertů by pokles mohl znamenat, že čtvrtá vlna, kterou způsobila nová varianta omikron, už překonala svůj vrchol. Informovala o tom agentura AP.

Denní počty případů v Jihoafrické republice v posledních dnech klesají, což je podle odborníků náznak toho, že čtvrtá vlna způsobená omikronem může po rychlém nástupu také rychle ustoupit.

Ještě v polovině minulého týdne odhalily tamní laboratoře téměř 27 tisíc nových případů covidu-19, toto úterý to bylo o zhruba 12 tisíc méně. V nejlidnatější provincii Gauteng, která má skoro 16 milionů obyvatel, začaly počty případů klesat ještě dříve a stále klesají.

"Pokles nových případů na celostátní úrovni v kombinaci s trvalým poklesem nových případů v provincii Gauteng, která byla několik týdnů ohniskem této vlny, naznačuje, že jsme za vrcholem," řekla agentuře AP Marta Nunesová, výzkumnice z University of Witwatersrand. 

Související obsah

"Byla to krátká vlna. V epidemiologii není neočekávané, že velmi strmý růst, jaký jsme viděli v listopadu, je následován strmým poklesem," uvedla Nunesová. Nová varianta covidu byla světu oznámena 25. listopadu. 

Nakažlivější varianta omikron poté rychle dosáhla dominance v Jihoafrické republice. Podle odhadů až 90 procent všech potvrzených případů covidu-19 v provincii Gauteng bylo omikronových.

Jihoafrické úřady tento týden oznámily, že končí s trasováním kontaktů lidí, kterým vyšel pozitivní test na covid-19. Jako důvod uvedly, že většina lidí se s nemocní už setkala a velká část obyvatelstva je také už naočkována. Pokud se někdo setká s nakaženým, měl by se podle úřadů týden vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí a zakrývat si dýchací cesty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz