Domácí

Energie příští rok ještě víc podraží. Odborníci nedoporučují smlouvy s fixací

Za energie si od nového roku výrazně připlatíme. Velkoobchodní ceny plynu jsou na rekordních hodnotách, rostou ceny emisních povolenek a rekordně vzrostla i cena elektřiny. Prohlubuje se energetická krize a dodavatelé na to reagují. Energetický regulační úřad očekává, že domácnostem celková cena elektřiny vzroste v průměru o pětinu. U plynu očekává zvýšení cen zhruba o čtvrtinu.

Energie od nového roku podraží. Důvodem jsou jejich vysoké ceny na burzách. "Na energetických burzách se odehrává peklo. Ve chvíli, kdy jsou takto vysoké ceny plynu, tak se bude prodražovat i výroba elektřiny. Takže můžeme vidět, že se to odráží i na trhu s elektřinou," vysvětlil vývoj cen ekonom Štěpán Křeček.

Na kritickou situaci reagují i dodavatelé energií. A od ledna zvednou ceny. Za dodávky plynu si běžná domácnost připlatí o 16 % víc. Za elektřinu o 17 %. "Co se týče domácnosti, která elektřinou svítí a zároveň ji využívá jako ohřev vody, ta si měsíčně připlatí zhruba o 300 korun," informovala mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

Související obsah

​Dodavatel energií innogy oznámil, že cena plynu od nového roku vzroste o 15 %, u elektřiny bude nárůst 19procentní. Standardní domácnost si tak měsíčně za plyn připlatí 270 korun. Elektřina vyjde o 190 korun dráž. Klienty společnosti ČEZ čeká zdražení elektřiny zhruba o třetinu. Měsíční platba za průměrnou domácnost vzroste o 250 korun. Ročně tak zaplatí místo zhruba 10 tisíc o tři tisíce víc.

Pražská energetika od nového roku zdražovat nebude. Ceny zvedala už na podzim a další změny přijdou nejspíš později. "My jsme měnili ceny naposledy v září tohoto roku. Velmi pravděpodobně budeme muset reagovat, ale jestli se tak stane během prvního čtvrtletí nebo druhého. Těžko říct," uvedl mluvčí firmy Petr Holubec.

Související obsah

​Změny se ale týkají pouze zákazníků, kteří nemají sjednanou fixní cenu na určité období. Většina dodavatelů hodlá podmínky fixace dodržet. "Jestli ještě chvíli bude pokračovat to současné tempo růstu, tak se opravdu dostaneme do situace, kdy lidé nebudou mít peníze to zaplatit," okomentoval situaci Křeček.

Mírné zlepšení můžeme očekávat s nástupem letních měsíců. Odborníci proto nedoporučují fixovat aktuálně vysoké ceny.

Čechy láká vlastní výroba energie:

Karel Havlíček promluvil k aktuální situaci ohledně cen energií:

Kristýna Bezděková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz