Domácí

Veterináři odhalili ohnisko ptačí chřipky na jihu Moravy. Utratí tisíce bažantů

Veterináři odhalili ohnisko ptačí chřipky na jihu Moravy. Utratí tisíce bažantů
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Inspektoři ze Státní veterinární správy (SVS) odhalili další ohnisko ptačí chřipky na jihu Moravy. Nemoc zachytili ve voliérovém chovu bažantů na Hodonínsku.

Další ohnisko ptačí chřipky H5N1 odhalili veterináři ve voliérovém chovu bažantů v katastrálním území Hovorany na Hodonínsku. "Chovatel v průběhu vánočních svátků nahlásil hromadný úhyn zhruba 1000 z přibližně 6000 bažantů chovaných v tamní bažantnici," informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Inspektoři proto provedli šetření a odebrali vzorky uhynulých ptáků, nakonec se potvrdila ptačí chřipka. "V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Zbývající bažanti v chovu budou v souladu s legislativou utraceni," doplnil Majer.

Související obsah

Následně veterináři vymezí okolo ohniska nemoci ochranné pásmo a pásmo dozoru a rovněž také zavedou mimořádná opatření.

Jen před několika dny přitom odhalili inspektoři ohnisko ptačí chřipky v drůbežárně v Libotenicích na Litoměřicku. Ve velkochovu je skoro čtvrt milionu slepic. O pár dnů dříve se zase rozhodlo o likvidaci několika hejn ptáků u rybníka Velebil na Českobudějovicku. Jedná se o šlechtitelský chov, kde už v listopadu veterináři utratili 2500 ptáků.

Ohnisek ptačí chřipky v Česku přibývá. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz