Domácí

Povánoční slevy a reklamace: Dejte si pozor na triky některých obchodníků!

Jako každý rok po Vánocích opět nastává slevové šílenství. Dejte si ale pozor, abyste některému z obchodníků nenaletěli. Sleva totiž nemusí být taková, jak se zdá. Stejně tak si dejte pozor při reklamacích dárků.

S koncem Vánočních svátků přišly jako každý rok rekordní slevy. Obchodníci se potřebují zbavit zboží, které před Vánoci nestihli prodat, a proto na něj dávají obrovské slevy až 70 % nebo i 80 %. Ne vždy jsou ale slevy ve skutečnosti tak velké, jak na ně některé obchody lákají. Stejně na pozoru byste se měli mít i při reklamacích vánočních dárků. Mnoho obchodníků se totiž případným reklamacím snaží vyhnout a využívají k tomu různé triky.

Co se slev týče, ne všechny mohou být tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Někteří obchodníci totiž před Vánoci uměle navýší ceny, aby mohli pak zákazníky lákat na obrovské slevy. Ty ve skutečnosti nejsou ale tak velké. "Spotřebitelům doporučujeme, aby si na internetových srovnávačích ověřili, jak se u daného zboží pohybovala cena za delší časové období. Důležité je také zaměřit se na cenu zboží bez ohledu výši slevy a porovnat konkurenční nabídky," radí zákazníkům ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Související obsah

​"Slevy se týkají v podstatě veškerého sortimentu, od hraček, textilu a obuvi až po elektroniku či nábytek anebo i trvalejší potraviny, které byly připraveny na období adventu a které obchodníci za uplynulý měsíc neprodali," řekl ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička. Největší slevy pak bývají obvykle na zboží, které je obměňováno. Jedná se například o módu, kde přicházejí nové kolekce, případně elektroniku, kde se rovněž rychle objevují novinky.

Nenechte se oklamat u reklamací

K povánočnímu času patří i méně zábavná činnost než nákupy, a to jsou reklamace. Často se stane, že pod stromečkem najdeme nevhodný dárek, který již máme, nesedí nám, nebo je vadný. V takovém případě můžeme zkusit zboží reklamovat.

I zde se ale někteří obchodníci chtějí reklamacím vyhnout a zákazníkům ji co nejvíce ztížit. "U reklamace je nutné vždy jasně specifikovat závadu, jaké řešení požadujeme a k jakému dni reklamaci uplatňujeme. Prodejce musí potvrdit, že reklamované zboží přijal, vystavit reklamační protokol a s vyřízením reklamace musí být hotov během následujících 30 dnů," objasnila Hekšová z dTestu.

Jsou ale i případy, u kterých reklamaci uplatnit nemůžete. To se například týká různých dárků, které jste dostali k nákupu. Na ty se reklamace totiž nevztahuje. Proto si dejte pozor, pokud kupujete nějaké zboží, ke kterému je nabízen dárek. Takové zboží může mít často vyšší cenu, ale zákazníkovi se zdá, že se s dárkem zdarma vyplatí. Pokud ale za dárek zaplatíte nějakou symbolickou částku, například 1 Kč, v takovém případě už můžete reklamaci požadovat.

Související obsah

​Prodejci ale využívají také další triky k tomu, aby se vyhnuli reklamacím. Často požadují, abyste ke zboží donesli originální účtenku nebo obal. Podle organizace dTest ale nic z toho nepotřebujete. "Postačí, když nákup prokážete například kopií účtu, výpisem z karty a podobně," přiblížila Hekšová.

Stejně tak není nutné, abyste zboží přišli reklamovat na stejnou pobočku sítě prodejen, odkud jste jej před tím koupili. Každý prodejce je rovněž povinen zajistit na své pobočce proškoleného pracovníka, který vaši reklamaci přijme. "Dále prodejci často požadují i dodání přiloženého příslušenství, které s reklamací nesouvisí. Například pro reklamaci vadné baterie telefonu je třeba dodat originální nabíječku, ale například sluchátka nikoliv," dodala Hekšová z dTestu.

Reklamovat lze i zlevněné zboží. Neplatí to ovšem u zboží, které bylo prodáno jako vadné. "Jako příklad lze uvést nákup snowboardu, který byl zlevněn proto, že má vadné vázání na levé noze. Tuto vadu už nelze reklamovat. Pokud se však objeví vada na pravém vázání, reklamovat ji samozřejmě lze," radí spotřebitelům ředitelka organizace dTest Eduarda Hekšová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz