Koronavirus

Česko má za sebou další rok s covidem. Prymula řekl, co nás čeká letos

Svět má za sebou už dva roky s koronavirem. Po celém světě se nakazilo téměř 300 milionů lidí, zhruba šest milionů jich zemřelo. Podle epidemiologa Romana Prymuly nás v lednu zasáhne varianta omikron. Ve zbytku roku by ale situace mohla být příznivější.

"V České republice máme první tři případy nemoci Covid-19," oznámil 1. března bývalý ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch. Jenže ani on ještě netušil, co máme před sebou.

Zhruba 300 nakažených za den tehdy způsobilo úplné zastavení života. Situace se nakonec během teplejších měsíců zlepšila. "Poločas boje s epidemií jsme vyhráli," hlásil tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).

Na podzim ale udeřila další vlna. Nejvyšší denní přírůstek nakažených dosáhl téměř 16 tisíc. Celé Česko se tak znovu uzavřelo.

Vstup do roku 2021 pro Česko znamenal třetí vlnu koronaviru. Ta se poté okamžitě přehoupla do další. Zdravotní personál veškerou svou naději vložil do vakcinace. Lepší zítřky vyhlíželi i pomocí taneční výzvy.

Naděje prý zdravotníkům zůstala, přestože se aktuálně perou s pátou vlnou. Díky očkování má ale většina lidí mírnější průběh a nemocnice nejsou přeplněné.

Související obsah

Prymula: Omikron zasáhne Česko

"Celosvětově dochází k boomu tohoto onemocnění," řekl v sobotu epidemiolog Roman Prymula k šíření varianty omikron. "Jsme ve fázi, kdy rychle dochází k šíření omikronu a Česko nebude výjimkou," dodal.

Průběh by ale podle něj v dalších měsících neměl být tak drastický, jak se očekávalo. "Pokud nedojde k dalším mutacím, mohlo by se stát, že by situace byla výrazně příznivější a nemuselo by docházet k tak častému očkování," prohlásil Prymula.

Koronavirus podle něj očkováním nezmizí. Na rozdíl od dětské obrny tedy k vymýcení nebudou stačit čtyři dávky vakcíny. "Je to klasické respirační onemocnění jako chřipka. Věřme tomu, že se dostane do podoby klasického respiračního onemocnění," doplnil.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz