Domácí

Podpásovka, volají odboráři. Vláda totiž zarazila plošný růst platů

Vláda utahuje opasky. Kvůli rostoucímu zadlužení státu zmrazila plošný růst platů ve státní správě, který prosadil ještě bývalý kabinet. Ten chtěl všem přidat 1400 korun, současná vláda však schválila navýšení jen o 700 korun, navíc jen pro některé profese. Podle odborářů je to vzhledem k rostoucí inflaci vlastně pokles.

Rozhodnutí vlády o menším zvýšení platů považují odboráři za podpásovku. "Vláda nekomunikovala tuto záležitost se zástupci zaměstnanců," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. "Civilním zaměstnancům, kteří připravují kompletní servis, vedou účetnictví nebo připravují techniku, nepřidají vůbec nic," dodal.

Zdravotníkům porostou platy o šest procent, učitelům o dvě procenta a ostatním státním zaměstnancům většinou o 700 korun. Naopak státní úředníci nedostanou nic. 

"Přidání 700 korun příslušníkům hasičského záchranného sboru považuju za skutečný výsměch," prohlásil předseda hasičských odborů Jiří Jílek.

"Deklarovaná priorita nové vlády dostala velkou trhlinu. Ještě ani nezačali a už zklamali," uvedl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. "Ta částka, která byla vymezena, je velmi málo. Nepokrývá ani drobek inflace. Není to ani důstojné," myslí si zase policejní odborář Tomáš Machovič.

Související obsah

Současná vláda jako důvod udává velké zadlužení země. Na konci listopadu byl schodek rozpočtu 401 miliard korun. "Převzali jsme dům, který je zadlužený a v takové chvíli masivně zvyšovat platy bohužel nejde, byť mě to mrzí," tvrdí ministr školství Petr Gazdík (STAN). "Nezbývá než hledat úspory na všech frontách," uvedl poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

S tím ale nesouhlasí opozice. "Platy by měly růst alespoň o tu inflaci. Ten krok nové vládní pětikoalice je plivnutím do tváře policistům, hasičům a dalším," myslí si předseda SPD Tomio Okamura. "Já jsem dala do rozpočtu, který jsme schválili a poslali do parlamentu,1400 korun," uvedla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Největší problém odboráři vidí v tom, že určité profese už druhým rokem nedostanou přidáno vůbec nic. Průměrný plat ve státní sféře je však stále vyšší než v soukromé.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz