Zajímavosti

Na Zemi už žije skoro 8 miliard lidí. Kvůli covidu jich přibylo méně, než se čekalo

Na Zemi už žije skoro 8 miliard lidí. Kvůli covidu jich přibylo méně, než se čekalo
Dav lidí. Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Na planetě v roce 2021 přibylo 74 milionů lidí. Momentálně je nás tedy asi 7,8 miliardy. Nejvíce obyvatel má stále Čína, na druhém místě je Indie, třetí skončily Spojené státy. Nárůst je nižší, než se očekávalo. Může za to pandemie koronaviru.

Podle amerického Úřadu pro sčítání lidu je na světě momentálně 7,8 miliardy lidí. V minulém roce jich přibylo 74 milionů, uvedl deník Daily Mail.

V Číně, která má nejvíce obyvatel na světě, je 1,4 miliardy lidí. Těsně za ní je Indie, kde je 1,28 miliardy obyvatel. Činu by ale měla už v roce 2025 Indie předehnat.

Oproti roku 2020 narostl počet lidí na světě o 0,9 procenta. Očekával se však nárůst o 0,96 procenta. Může za to pandemie koronaviru.

Tempo nárůstu klesá od 60. let, kdy se pohybovalo okolo dvou procent. Počet obyvatel Země by měl začít klesat v roce 2100. Polovina světové populace totiž žije v místech, kde průměrná žena porodí za svůj život méně než dvě děti.

Související obsah

Koncentrovat by se navíc měli lidé na méně místech. Za asi 30 let by měla podle OSN být polovina populace jen v devíti zemích. Jedná se o Kongo, Egypt, Etiopii, Indii, Indonésii, Nigérii, Pákistán, Tanzanii a Spojené státy.

V 55 zemích má zase populace v příštích letech klesat o více než jedno procento. Ukrajina, Litva, Lotyšsko a Bulharsko by například v příštích desetiletích měly přijít o asi 20 procent populace. Může za to nízká porodnost a častá emigrace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz