Domácí

Koaliční partneři Fialu za novoroční projev pochválili. Babiše zklamal

Premiér Petr Fiala (ODS) ve svém prvním novoročním projevu ve funkci správně pojmenoval hlavní problémy země. Shodují se na tom představitelé koaličních stran i opozice. Ta ale tvrdí, že premiér nenavrhl žádné konkrétní řešení, jak se s problémy vypořádat. Bývalého předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) prý projev dokonce zklamal.

Podle koaličních partnerů svůj první novoroční projev v těžké době zvládl premiér na jedničku. "Byl to jednoznačně projev státníka. Situace není vůbec jednoduchá. Všechny ty velké krize správně pojmenoval," prohlásil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

"Neukřičený, obsahově bohatý, důrazný, apelující na jednotu a osobní zodpovědnost. Zároveň věcně popisující největší problémy dneška. Po letech balastu, výčitek, sebechvály a marketingových proklamací bez skutečného obsahu příjemná změna," myslí si ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

"Já bych byl rád, kdyby ten proslov mohl být veselejší, ale oceňuji, že předseda vlády nic nelakoval narůžovo. Pokud máme tu situaci zvládnout, je naprosto nezbytné, abychom k sobě byli upřímní," uvedl místopředseda Pirátů Radek Holomčík.

"Proslov byl poměrně dobře strukturovaný, nebyl dlouhý, což je taky důležité. Zároveň vyzval k jisté sounáležitosti, protože tyto problémy budeme muset zvládnout všichni společně," pochválil premiéra i místopředseda TOP 09 Jan Jakob.

Související obsah

Opozice ale s obsahem premiérova projevu už tak spokojená nebyla. "Sice správně pojmenoval tři základní problémy, které asi teď pálí občany, problémem ale je, že ani tři měsíce po volbách nenabídl žádné řešení. To si myslím, že je veliké zklamání," řekl předseda SPD Tomio Okamura.

Bývalého předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) projev jeho nástupce zklamal. Fiala podle něj opakuje nepravdy z období předvolebních bojů. Babiš také odmítl, že by jeho vláda nedbala na budoucnost země.

"Jsem z toho zklamaný. Ten projev je o tom, že dopředu pan premiér straší. Je mi líto, že pan premiér opakuje různé nepravdy, které koalice tvrdila před volbami. Není pravda, že naše vláda nedbala na naši budoucnost, to je lež," sdělil Babiš. "Připadá mi to jako alibi, protože pan premiér zjistil, že jeho vláda skutečně není schopna řešit problémy," dodal. Expremiér také odmítá, že by se jeho kabinet špatně staral o plánované české předsednictví Evropské unii. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz