Domácí

V Česku výrazně klesá porodnost. Mladým na děti nepřijde správná doba

Očekávaný babyboom se u nás loni nekonal. Naopak. Statistiky z covidové doby, která zdánlivě porodnosti nahrávala, ukazují, že pro část lidí je pro početí potomka spíš nepříznivá. Porodnost dál dlouhodobě klesá prakticky v celé Evropě.

Malou Johanku přivedla loni na svět Romana z Českých Budějovic. Jedno dítě už má, dalšímu by se prý nebránila. "Pokud by na to byly ideální podmínky a Johanka už byla trošičku větší, tak bych možná třetí dítě ještě zvážila," řekla.

Podobně ale přemýšlí čím dál tím méně žen. Loni se v prvních třech měsících sice narodilo více než 27 tisíc dětí, tedy o 500 více než za stejné období předchozího roku, dlouhodobě ale porodnost klesá. V průměru na jednu ženu připadá 1,71 porodu.

"Zhruba 60 procent obyvatel vnímá tuto dobu jako velmi nevhodnou pro zakládání rodiny. Přičítá se to především obrovskému pocitu nejistoty, který pramení zejména z ekonomických nejistot," vysvětlil psycholog Tomáš Morávek.

Související obsah

"Myslím, že je to emancipací, že dnes mají mladí obrovské možnosti a nechávají to na pozdější dobu," prohlásil jeden z dotázaných. Čím dál tím víc mladých párů si navíc začíná myslet, že bezdětný život přináší méně stresu a dává přednost výchově třeba psů.  

"Zdánlivě si představují, že s tím není tolik práce a uspokojí potřebu se vzájemně podporovat a mít se o koho starat a nějak trávit volný čas," uvedl psycholog Morávek. Nízkou porodnost hlásí i ostatní evropské státy. Některé dokonce nejnižší za posledních 80 let. Trend se projevil hlavně ve Francii, Itálii a Španělsku. 

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz