Koronavirus

Očkování třetí dávkou je v Česku v plném proudu. OTÁZKY A ODPOVĚDI

Očkování třetí dávkou je v Česku v plném proudu. OTÁZKY A ODPOVĚDI
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Některé země schválily očkování dalšími dávkami vakcín proti koronaviru. V České republice se lidé mohou nechat přeočkovat třetí dávkou. Redakce TN.cz připravila přehled odpovědí na nejčastější otázky, které se právě přeočkování týkají.

Evropská léková agentura (EMA) na začátku října 2021 schválila očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. V současné době zdravotníci v Česku očkují lidi právě třetí posilující dávkou. Některé země však už zavádí očkování dalšími dávkami.

Třeba v Izraeli schválilo ministerstvo zdravotnictví očkování lidí starších 60 let a dále očkování zdravotníků čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19. Turecko dokonce odsouhlasilo podání páté dávky. "Lidé, kteří už dostali dvě dávky čínské očkovací látky Sinovac a dvě dávky vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a od očkování uplynuly alespoň tři měsíce, mohou dostat pátou posilující dávku," uvádí list Daily Sabah.

Turecko odsouhlasilo podání páté dávky vakcíny proti koronaviru:

Podle odborníků to však na další dávku očkování v Česku nevypadá. "Zatím nemáme dostatečná data. Domnívám se, že aby byla nějaká další dávka, tak bude potřeba upravená vakcína na omikron. Jakmile tady bude, tak se doporučí lidem, kteří měli tři dávky," myslí si vakcinolog Roman Chlíbek.

Související obsah

"Bylo by ideální, kdyby u dalšího přeočkování šlo o vakcínu, která by byla šitá na míru omikronu," přidal se imunolog Václav Hořejší.

Řadě Čechů navíc už brzy může vypršet platnost jejich očkovacího certifikátu. Vláda totiž schválila k 1. lednu 2022 jeho zkrácení na devět měsíců. Dotyční by se tak měli registrovat na další posilující dávku, certifikát se jim následně prodlouží na dobu neurčitou. Jedná se například o zdravotníky, seniory nad 70 let či chronicky nemocné, kteří se nechali naočkovat hned na začátku loňského roku.

Redakce TN.cz proto připravila přehled nejčastějších otázek, které se týkají právě třetí dávky vakcíny proti koronaviru.

Mám nárok na třetí dávku?

Posilující dávku mohou v Česku dostat lidé nad 30 let a ti, kterým hrozí vysoké riziko nákazy nebo závažný průběh onemocnění. Od 4. ledna se pak třetí dávkou mohou nechat očkovat také lidé nad 18 let. Vláda jim totiž také zkrátila dobu mezi druhou a třetí dávkou na pět měsíců.

Související obsah

Jak se na ni registrovat?

Očkovací místo

V tomto případě je nutná registrace přes webové stránky, stejně jako u první dávky. Podle odborníků je nutné se přihlásit do registrace stejným telefonním číslem, které zájemce zadával už při první registraci. Po vyplnění rodného čísla nebo čísla pojištěnce by se měl formulář předvyplnit. Po úspěšné registraci přijde potvrzovací SMS a čeká se na PIN2 kód pro výběr volného termínu očkování.

Očkovací místo bez registrace

Lidé najdou seznam očkovacích míst, kde se nemusí předem registrovat, zde.

Praktický lékař

Pokud se člověk rozhodne jít na očkování ke svému praktikovi, musí jej předem kontaktovat a ověřit si, zda vakcinaci skutečně provádí.

Kam mám jít, když už moje očkovací místo nefunguje?

V takovém případě je možné se registrovat na posilující dávku do jiného očkovacího centra nebo navštívit místa, kde není registrace nutná. Možné je také vakcinaci podstoupit u praktika v případě, že proti koronaviru očkuje.

Související obsah

Je pro mě třetí dávka vůbec důležitá?

Podle odborníků je posilující dávka velmi klíčová, protože účinnost jak dvoudávkových, tak jednodávkové vakcíny od firmy Johnson & Johnson časem rapidně klesá. "Ta účinnost klesá celkem dramaticky z toho hlediska, že se můžete infikovat virem," vysvětlil virolog Jiří Černý. Další informace naleznete v tomto článku na TN.cz.

Zabírá třetí dávka i proti omikronu?

"Aktuální data z Velké Británie, Dánska a některých dalších zemí jednoznačně potvrdila, že posilovací dávka výrazně zvyšuje ochranu před vážným průběhem onemocnění, který je způsobený variantou omikron," vysvětlilo ministerstvo zdravotnictví.

Například společnosti Pfizer/BioNTech potvrdily, že i když nejsou první dvě dávky vakcíny tak účinné proti omikronu, ta třetí virus podle prvotních testů neutralizuje. "Mutace je částečně schopná odolat obraně vybudované po očkování, ne však kompletně," vysvětlil odborník z afrického výzkumného ústavu Alex Ahri.

Mám kombinovat vakcíny?

Podle mnohých expertů se díky kombinaci vakcín od různých výrobců zvýší ochrana před virem. "Je nejenom možné, ale dokonce se zdá, že je i výhodné kombinovat ty vakcíny," sdělil TN.cz imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

Ke kombinování vakcín se staví kladně i ministerstvo zdravotnictví. "Ideální k přeočkování se jeví tzv. mRNA vakcína (Spikevax od společnosti Moderna, Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech), a to jak pro jejich vysokou účinnost, tak i pro jejich snazší možnost úpravy vztahu k novým variantám koronaviru," radí resort. Další informace se dočtete v tomto článku.

Budou potřeba další dávky?

Experti nevylučují, že se v budoucnu budeme muset chodit očkovat proti koronaviru klidně i každý půlrok. "Bude to v závislosti na tom, jak se budeme s virem sžívat a jak na něj dokážeme efektivně jako jedinci i lidstvo reagovat," uvádí na webu ministerstvo zdravotnictví.

Zároveň se shodují, že další dávka očkování bude v Česku zavedena zřejmě až poté, co firmy upraví vakcíny tak, aby dostatečně chránily i proti omikronu.

Jsem objednán/a na třetí dávku očkování, ale nakazil jsem se koronavirem. Co dělat?

"V případě, že se člověk nakazí před podáním posilující dávky, doporučujeme odložení očkování o tři až šest měsíců. Po nemoci se budete moci prokázat certifikátem o prodělání onemocnění všude tam, kde je potřeba," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

České firmy se připravují na dopady masivního šíření omikronu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz