Počasí

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před povodněmi, na Šumavě hrozila 20letá záplava

Povodně mohou od úterý zasáhnout jihozápad Čech, část Libereckého kraje a také sever Moravy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dokonce v Plzeňském kraji varuje před třetím stupněm povodňové aktivity. Podle meteorologů hrozí i vydatné deště.

Meteorologové vyhlásili povodňovou bdělost pro Jihočeský (Český Krumlov, Písek, Strakonice, Vodňany), Plzeňský (Domažlice, Horšovský Týn, Klatovy, Stříbro, Tachov) a Liberecký (Jilemnice, Semily, Tanvald, Železný Brod), Pardubický (Králíky), Olomoucký (Jeseník, Šumperk, Zábřeh) a Moravskoslezský kraj (Rýmařov).

Extrémní stupeň nebezpečí pak platil od úterní 11. hodiny do úterní 15. hodiny pro Plzeňský kraj (Horažďovice, Sušice). "V povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy očekáváme výrazné vzestupy hladin s dosažením a překročením třetího stupně povodňové aktivity během dnešního odpoledne. Kulminace nastanou v noci z úterý na středu. Překročení stavu ohrožení může být výrazné, a to až o několik desítek centimetrů. Hrozí dosažení povodně o době opakování 10 až 20 let," informoval v úterý ČHMÚ.

Výstraha před povodněmi v pondělí:

Zdroj: ČHMÚ

Zvedání hladiny řek je způsobeno především tajícím sněhem a také srážkami. Podle meteorologů voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku.

​Výstraha před povodněmi v úterý:

Zdroj: ČHMÚ

​Od půlnoci do páté hodiny ranní kulminoval horní tok Labe, ve Stanovicích na Trutnovsku dosáhl třetího povodňového stupně. Na jihu země hladiny řek dále klesaly, na druhém stupni zůstala do jedné v noci pouze Otava v Sušici.

Podívejte se na stav řeky Otavy v Sušici v úterý večer:

Hrozí také snížení stability stromů v podmáčené půdě. Lidé by se měli vyvarovat koupání, plavání, jízdě lodí a podobně v korytě toku a bezprostředním okolí. Neměli by vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst a měli by omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Rozvodněné řeky v Česku:

Zároveň také platí výstraha před vydatnými dešti, a to pro Jihočeský kraj (Český Krumlov, Prachatice, Vimperk), Plzeňský kraj (Klatovy, Sušice). Na pozoru by se měli mít především řidiči, jelikož hrozí riziko aquaplaningu. 

Zdroj: ČHMÚ

Vysoké srážkové úhrny hlásí i horské oblasti. "Na Šumavě od dnešní půlnoci do 15 hodiny spadlo na stanici Prášily 53 milimetrů srážek, za pondělí 27 milimetrů, na vrcholku Březníku za dnešek napršelo 38 milimetrů a 13 milimetrů za pondělí. Během odpoledních hodin ale srážkové úhrny na Šumavě slábnou – pohybují se kolem 2 milimetrů za hodinu," uvedla v úterý meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Vydatné srážkové úhrny hlásí i Krkonoše – v Peci pod Sněžkou do pondělní 15. hodiny spadlo 41 milimetrů, za celý den to bylo 21 milimetrů. V reakci na vysoké srážkové úhrny a odtávání zbytku sněhu stouply hladiny řek. "Situace se bude díky ochlazení a sněžení na horách během středy uklidňovat. Vůbec nejvyšší lednový úhrn srážek je z 2. ledna 1922 – na stanici Zvonková spadlo 102 milimetrů za 24 hodin," dodala Honsová.

Předpověď počasí na úterý 4. ledna:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz