Domácí

Vláda schválila povinné testování ve firmách. Karanténa a izolace se zkrátí na 5 dní

Kabinet Petra Fialy (ODS) se ve středu poprvé v novém roce sešel ve Strakově akademii. Vláda na jednání rozhodla o zkrácení karantény a izolace ze dvou týdnů na pět dní a o povinném antigenním testování na covid-19 ve firmách.

Vláda na středečním jednání rozhodla o zkrácení izolace a karantény na pět dní, opatření bude platit od 11. ledna. Kdo je v karanténě či izolaci nyní, či se do ní do 11. ledna dostane, bude v ní muset podle dosavadních opatření zůstat 14 dní. Televizi Nova to po tiskové konferenci potvrdil ministr Válek s tím, že legislativa to jinak neumožňuje. Lidé, kterým byla izolace a karanténa ukončena, musí ještě dalších 5 dní nosit respirátor.

Kde bude potřeba nosit respirátor a budou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka nařízení dodržovat? Podívejte se na rozhovor:

Kabinet Petra Fialy ve středu také schválil povinné antigenní testování ve firmách, které bude od 17. ledna probíhat dvakrát týdně a bude se týkat i těch, kteří jsou naočkovaní třetí posilující dávkou. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se budou testovat úplně všichni, tedy i živnostníci a jednatelé společností.

"Zaměstnanci, kteří se odmítnou otestovat, budou nahlášeni hygieně a budou muset podstoupit opatření, která od nich ochrání ostatní. Budou muset nosit respirátory a podstoupit některá organizační opatření, například home office nebo provoz tam, kde nebudou v kolektivu ostatních," vysvětlil Válek na tiskové konferenci. Netestovaný zaměstnanec musí dodržovat 1,5 metru rozestup od ostatních, pokud je to vzhledem k povaze práce možné, a stravovat se odděleně.

Související obsah

Role PCR testů zůstává stejná. "Kapacity PCR testů ponecháváme především pro ty, kteří mají příznaky nebo jim test indikuje lékař. Výjimku mají školy z důvodu, aby v žádném případě nebyla omezena výuka," uvedl Válek. 

Jestliže zaměstnanci vyjde při antigenním testování v práci pozitivní výsledek, odchází na pět dní do karantény. Očkovaní lidé a lidé mladší 18 let mají nárok na 5 hrazených PCR testů měsíčně.

Související obsah

"Pokud nemá ani první dávku očkování, tak si test zaplatí a může pokračovat v tom režimu PCR testu," informoval Válek a vyzval všechny, kterým vyjde pozitivní antigenní test a zároveň budou mít příznaky onemocnění covid-19, aby se obrátili na lékaře. 

Válek na tiskové konferenci apeloval na všechny neočkované, aby se nechali co nejdříve naočkovat. "Testování rovná se chráním svoje okolí. Očkování rovná se chráním sebe, abych neumřel," řekl Válek.

Příspěvek na bydlení a zmrazení platů

První letošní jednání vlády se týkalo také zdražování energií. "Adekvátně se navýší příspěvek na bydlení a dosáhne na něj více lidí," řekl na brífinku premiér Petr Fiala (ODS). "Chceme v této chvíli pomoci co nejrychleji a co nejúčinněji. Proto návrh předkládáme v legislativní nouzi, aby na pomoc lidé dosáhli co nejdříve," uvedl Fiala.

Vláda schválila návrh novely, která navýší částku pro výpočet podpory. V situaci, kdy by se ceny energií dále zdražovaly, by kabinet mohl rozhodnout o případném zvýšení této pomoci domácnostem. 

Vláda rovněž schválila zmrazení platové základny politiků, soudců a státních zástupců. Jejich platy by podle návrhu měly zůstat na loňské úrovni. Před týdnem vláda rozhodla, že platy se v tomto roce zvýší hasičům, policistům, vojákům, zdravotníkům, učitelům a pracovníkům v sociálních službách. Naopak zmrazila platy státním úředníkům.

Související obsah

"Zvýšení jsme zacílili opravdu jen na ty, kteří jsou v první linii. Považujeme za akt solidarity, aby ani ústavní činitelé, ani soudci, ani státní zástupci to zvýšení neměli také. Není tam ohrožena nezávislost, není tam ohrožena otázka jejich majetkových poměrů a příjmů. Je to opatření, které by mělo platit 11 měsíců, leden už nestihneme," uvedl na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Více o příspěvku na bydlení se dozvíte v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za1,26 bilionu korun.

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Píše se na Deník.cz