Koronavirus

Některé příznaky trápí častěji očkované. Srovnání covidu před a po vakcinaci

Některé příznaky trápí častěji očkované. Srovnání covidu před a po vakcinaci
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ačkoliv řada studií prokázala, že vakcína dokáže snížit přenos covidu-19, nejedná se o 100% ochranu před nákazou. Příznaky onemocnění se u očkovaných a neočkovaných liší především v délce a intenzitě, některé symptomy se přesto z nějakého důvodu objevují častěji spíše u očkovaných pacientů. Přečtěte si, v čem se liší příznaky covidu před a po vakcinaci.

Od doby, kdy vypukla pandemie koronaviru, jsme se naučili, že covid je velmi nevyzpytatelné onemocnění. Příznaky mohou být velmi různorodé a mohou připomínat jiné choroby, nedá se tak bez testu jednoznačně poznat, že trpíme covidem. Mnoho případů navíc probíhá zcela bezpříznakově. 

Mírnější průběh, menší rizika

Ukázalo se navíc, že před nákazou nás nedokáže ochránit ani očkování. Vakcína má přesto podle odborníků smysl. A to především proto, že výrazně snižuje riziko závažného průběhu a následné hospitalizace, či dokonce úmrtí. K těmto situacím dochází vzácně, většina očkovaných, kteří se nakazí koronavirem, prodělá nemoc v mírné nebo středně těžké podobě.

Související obsah

​Mezi očkovanými je také podle dostupných informací větší podíl pacientů, kteří mají covid zcela bez symptomů, přesné údaje ale neexistují vzhledem k tomu, že určité množství lidí ani nezjistí, že se nakazilo.

Zásadní rozdíl, který odlišuje covid u očkovaných a neočkovaných, tkví tedy v tom, že příznaky u lidí s vakcínou jsou mírnější. Mezi nejčastější symptomy covidu-19 patří kašel, teplota, únava, bolesti svalů a hlavy, ztráta chuti a čichu, méně často také škrábání v krku, rýma, nevolnost a zvracení.

Související obsah

​Objevit se mohou jak u neočkovaných, tak u lidí s ukončeným očkováním. Přesto si také odborníci i laická veřejnost všímají toho, že existují určité rozdíly v typu příznaků před a po vakcinaci.

Covid-19 u lidí bez vakcinace

Například vysoké horečky, které se nedaří srazit, bývají typické spíše pro pacienty, kteří nemají očkování. Výrazně častěji se u nich také objevují závažné příznaky covidu, jako je dušnost, bolest nebo tlak na hrudníku, celkové vyčerpání a dehydratace, zmatenost, poruchy vědomí a spánku a další neurologické potíže.

Neočkovaní lidé mají také zhruba dvakrát větší riziko dlouhého covidu a postcovidového syndromu. V tomto stavu přetrvávají někdy i závažné příznaky po dlouhé měsíce. Typická bývá velká únava, mozková mlha, kterou provází zhoršené vnímání či poruchy paměti, dále pak bolest na hrudi, zadýchávání se i při minimální aktivitě, bušení srdce nebo nespavost.

Související obsah

Covid-19 u lidí s očkováním

Jak už bylo řečeno, příznaky covidu se po očkování nijak výrazně neliší, bývají ale mírnější. K rozvoji závažných symptomů dochází jen vzácně. Proto si očkovaní lidé mohou poměrně snadno splést covid s obyčejným nachlazením.

Provázet ho mohou zvýšené teploty, méně často ale vysoké horečky. Velmi často se u očkovaných lidí s covidem objevuje rýma (v případě varianty delta) a bolest hlavy.

Zajímavým symptomem je kýchání, které není jedním z obvyklých příznaků covidu, typické je spíše pro nachlazení nebo alergii. Nicméně údaje některých studií, například z výzkumného programu ZOE, ukazují, že kýchání se jako příznak covidu objevuje výrazně častěji u očkovaných pacientů.

Příznaky covidu Bez očkování S očkováním
Horečka Obvykle Výjimečně
Dlouhotrvající kašel Obvykle Občas
Velká únava Obvykle Občas
Rýma Obvykle Obvykle
Bolest hlavy Obvykle Obvykle
Kýchání Výjimečně Obvykle
Bolest v krku Obvykle Obvykle
Poruchy vědomí, zmatenost Výjimečně Vzácně
Poruchy spánku Výjimečně Vzácně
Nevolnost/průjem Občas Výjimečně
Dušnost Občas Vzácně
Bolest na hrudníku Občas Vzácně

Příznaky se nijak výrazně neliší u lidí, kteří dostali jednu, dvě nebo tři dávky očkování. Odlišná je ale úroveň ochrany před samotnou nákazou a také před těžkým průběhem. U pacientů naočkovaných pouze jednou dávkou vakcíny se nejčastěji objevuje podle výzkumu ZOE bolest hlavy, rýma, bolest v krku, kýchání a méně často kašel.

Po dvou dávkách je pořadí trošku odlišné, ale příznaky zůstávají stejné. Nejčastější bývá rýma následovaná bolestí hlavy, kýcháním, bolestí v krku a kašlem.

Ve Francii zachytili novou variantu, má více mutací než omikron:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz