Koronavirus

Covid ve školách: Testy ukázaly, která věková skupina dětí je nejzasaženější

Školy v Česku v pondělí absolvovaly další kolo testování na covid-19. I tento týden se podle vládního rozhodnutí musí testovat všichni žáci a zaměstnanci základních a středních škol v pondělí i ve čtvrtek. Výsledky z minulého týdne ukázaly, že nákaza se šíří více na středních školách než na základních. Od příštího týdne se bude na školách testovat na covid jednou týdně.

Ještě před začátkem vyučování se žáci základních a středních škol v pondělí ráno otestovali na covid-19. Test podstoupili všichni, včetně zaměstnanců, bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo měli koronavirus v posledním půlroce. Další kolo testování je čeká už ve čtvrtek.

Postup při výskytu pozitivního antigenního testu ve škole se v pondělí a ve čtvrtek liší. Zatímco v pondělí se v takovém případě pro zbytek třídy nic nezmění, ve čtvrtek nastoupí spolužáci pozitivně testovaného do zvláštního režimu výuky s rouškami nebo respirátory a následným každodenním testováním. Pokud pozitivní antigenní test metoda PCR vyloučí, vrátí se třída do běžného provozu, v opačném případě děti musí do karantény.

Související obsah

Minulé pondělí vyšlo žákům a studentům 3 885 pozitivních antigenních testů na covid-19 z více než jednoho milionu. U zaměstnanců škol to bylo 526 ze 184 tisíc. Nicméně po konfirmaci, tj. ověření, se prokázalo 1 236 nákaz u žáků a 177 u zaměstnanců.

Na 100 tisíc žáků tak připadá 97,4 nakažených, na 100 tisíc pedagogů a dalších zaměstnanců škol je to 96,2. Podstatně větší záchytovost byla na středních školách (viz tabulka), a to především u personálu. Zatímco na základních školách testy zachytily 39,2 pozitivních zaměstnanců na 100 tisíc, na středních školách to bylo přes 234.

Záchytovost v přepočtu na 100 tisíc Celkem
Žáci a studenti 88 120,5 97,4
Zaměstnanci škol 39,2 234,1 96,2

Související obsah

​Testování ve školách také ukázalo, že nejvíce promořená je nejstarší věková skupina dětí od 16 do 19 let. Nejméně záchytů bylo u dětí na prvním stupni základních škol.

Věková kategorie Záchytovost na 100 tisíc
6 až 11 let 106,9
12 až 15 let 118,7
16 až 19 let 141,7

Co se týče druhého kola, které proběhlo minulý týden ve čtvrtek, u dětí bylo 2 964 pozitivních testů a 415 u zaměstnanců. Zatím je to ale bez ověření a 5 % škol ještě nedodalo výsledky.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že testování ve školách bude od 17. ledna probíhat už jen jednou týdně, tak jako tomu bylo před koncem loňského roku. V případě pozitivního antigenního testu budou žáci i zaměstnanci muset podstoupit i PCR metodu. Karanténa a izolace potrvá pět dnů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz