Zajímavosti

Žádné dvě vločky nejsou nikdy stejné. ČHMÚ vysvětlil důvod i to, jak vznikají

Zatímco v sušším vzduchu vznikají vločky většinou malé a jednodušších tvarů, při vyšší vlhkosti můžeme pozorovat vločky složitější a větší. Každý shluk ledových krystalek navíc padá k zemi svou vlastní cestou, což má také vliv na finální vzhled vločky. Jak vznikají a proč je každá naprosto unikátní, shrnula odbornice z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ať se nacházíte v sebevětší chumelenici, dvě stejné vločky byste nenašli. Podle meteoroložky Šárky Jedličkové je každá vločka totiž naprosto unikátní. Její finální tvar a velikost ovlivňuje zejména teplota a vlhkost okolního vzduchu a pak také dráha, kterou urazí.

Každá vločka je tvořena shlukem několika ledových krystalků. Aby vůbec mohla vzniknout, musí se v atmosféře vyskytovat tzv. kondenzační jádra, tedy třeba zrnko písku nebo prachu. Kolem toho se utvoří ledový krystalek šestiúhelníkového tvaru. Další podmínkou je, aby se teplota v oblacích pohybovala pod bodem mrazu.

Související obsah

​V sušším vzduchu vznikají vločky většinou malé a jednodušších tvarů. Naopak při vyšší vlhkosti dorůstají vločky složitějších a větších tvarů. Každá padá k zemi svou vlastní cestou a má jiné odlišné podmínky. Některé shluky ledových krystalků proto připomínají hvězdičky, jiné válce či jehličky.

"Nejkrásnější hvězdicovité vločky vznikají při teplotách mezi minus 10 a minus 20 stupni Celsia a zároveň při vysoké vlhkosti," vysvětluje Jedličková. "Při teplotách nad minus 5 stupňů Celsia vznikají velké vločky, jelikož ledové krystalky částečně tají a snadněji se tak slepují," dodává.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz