Zahraničí

Někde na lyžování stačí jen PCR test, jinde vyžadují očkování. PŘEHLED

Pokud chcete vyrazit na lyžovačku do některých z evropských hor, neobjedete se často bez certifikátu o očkování nebo prodělání nemoci. I zde jsou ale výjimky, některé ze zemí uznávají také negativní testy.

Certifikát o očkování nebo o prodělání nemoci vyžaduje v rámci letošní sezóny velká část lyžařských středisek, ať už se jedná o Alpy nebo o Tatry. V řadě ski areálů platí ale i další pravidla kvůli šíření covidu-19. Existují i výjimky. Těmi jsou například ski areály ve Francii, Švýcarsku, Polsku nebo v Bulharsku. Tam se stačí prokázat i PCR nebo antigenním testem.

Rakousko

V Rakousku platil ještě minulý měsíc celostátní lockodown. Ten je již uvolněný pro očkované a pro ty, kteří již covid-19 prodělali, stále zde ale platí velmi přísná opatření. Zahraniční turisté musí spolu s vyplněným registračním formulářem a covid pasem (dokladem o dokončeném očkování nebo potvrzením o prodělání covidu-19 v uplynulých 180 dnech) předložit také PCR test nebo potvrzení o očkování třetí dávkou.

Ti, kdo test s covid pasem nebo potvrzení o vakcinaci třetí dávkou nepředloží, musí do karantény na 10 dní. Po 5 dnech je možné ji ukončit negativním výsledkem PCR testu.

Covid pasem je také nutné se prokazovat ve všech hotelích, na všech sjezdovkách a nově i v obchodech. Výjimku mají těhotné ženy a osoby, které mají potvrzené, že se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Musí ale předložit negativní výsledek PCR testu.

Související obsah

Děti do dne dovršení 12 let nepředkládají žádný doklad o bezinfekčnosti ani při vstupu do země, ani při využití služeb. 

Pro neočkované děti ve věku od 12 do 15 let (narozené ne dříve než 1.9.2006) platí možnost prokázat bezinfekčnost ve službách (platí i pro sjezdovky) dokumentem o očkování nebo uzdravení z nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech nebo PCR testem platným 72 hodin od odběru. Výjimečně je možné také předložit antigenní test platný 48 hodin od odběru. Testy se musí během delšího pobytu obnovovat.

Pro osoby ve věku 15 až 18 let, které se narodily před 1.9. 2006, platí stejná pravidla jako pro dospělé. Aktuální podmínky a podrobné informace pro vstup do Rakouska najdete na webových stránkách ministerstva zahraničí a podmínky pro lyžaře pak také v angličtině zde.

https://www.facebook.com/feelaustriaCZ/photos/a.501810169334/10158818392704335

Itálie

Mnoho lyžařů míří také na italské svahy. Ty se staly v roce 2020 symbolem propuknutí pandemie v Evropě. V Itálii platí stále nouzový stav, omezení se ale v různých oblastech liší. Pro vstup do Itálie je kromě covid pasu a registračního formuláře nutný také PCR test, který nesmí být starší než 48 hodin, nebo antigenní test, ne starší než 24 hodin. Na sjezdovku, do hotelu i do restaurací budete pak potřebovat covid pas. 

Při vstupu do Itálie do 31. ledna musí mít test i děti od 6 let věku. Děti ve věku od 6 do 17 let nemusí do karantény, pokud jsou v doprovodu očkovaného/uzdraveného rodiče, který nepodléhá karanténě.

Od pondělí se děti od 12 let musí prokazovat certifikátem o očkování/uzdravení (pouze s testem je hotely neubytují, nemohou na sjezdovky atd.) Covid pas je nutné mít i pro cestu veřejnou dopravou, jinak hrozí pokuta (neplatí pro mezinárodní lety a transit, tam je možné se prokázat testem). Podrobné informace si přečtěte na stránkách ministerstva zahraničí. Pravidelně aktualizovaný přehled platných podmínek (v angličtině) najdete také na této stránce.

Související obsah

​Francie

Francie je jedna ze zemí, kde si vystačíte i s testy. Ty mají ale také omezenou platnost, PCR platí pouze 72 hodin a antigenní 48 hodin. Prokazovat se jimi musíte ve všech restauracích, hotelích i dopravních prostředcích. Pokud se navíc zhorší epidemiologická situace, budou je vyžadovat i lyžařská střediska. V nich je pak povinné na lanovkách a vlecích zakrytí dýchacích cest. Výjimku mají děti do 11 let. Pro vstup do Francie z Česka je nutný covid pas nebo PCR test. Ten ale nesmí být starší než 24 hodin.

Pro děti starší 12 let platí stejná pravidla jako pro dospělé. Mladší musí mít pouze vyplněné čestné prohlášení o bezinfekčnosti, to platí pro všechny osoby, ať už jsou naočkované. Další informace najdete na webu ministerstva zahraničí. Aktualizovaný přehled podmínek najdete například také na stránkách střediska Val Thorens

Švýcarsko

Švýcarsko je další zemí, kde vám bude stačit ke vstupu negativní test. Test musí při příjezdu předložit všechny osoby starší 16 let. Týká se to i očkovaných a těch, kteří covid-19 již prodělali. Neočkovaní musí pak po čtyřech až sedmi dnech absolvovat další kontrolní test ve Švýcarsku, který je zpoplatněn. Testovaný jej pak musí předložit úřadu v místě pobytu.

Před příjezdem je také nutné se zaregistrovat pomocí elektronického formuláře. Do hotelů, restaurací a obchodů je pak nutné mít potvrzení o očkování, prodělání covidu nebo testování. Na vlecích a lanovkách platí povinnost zakrytí dýchacích cest.

Děti do 16 let věku výsledky testů při přicestování do Švýcarska předkládat nemusí. Nemusí je předkládat ani leteckým a autobusovým společnostem před nástupem do dopravního prostředku. Musí ale vyplnit elektronický příjezdový formulář. Aktuální informace sledujte zde. Na této stránce pak v angličtině najdete aktualizovaný přehled podmínek platných v lyžařských střediscích. 

Polsko

Další zemí s volnějšími opatřeními je Polsko. Zde jsou omezení hlavně v rámci kapacity, která je snížená. To se týká hotelů, restaurací, dopravních prostředků i kulturních akcí. Úplně zavřené jsou pak kluby a diskotéky. Na svazích i lanovkách a vlecích je povinnost mít zakryté dýchací cesty. Do Polska můžete vstoupit s covid pasem nebo antigenním a PCR testem, který ale nesmí být straší než 48 hodin.

Děti do 12 let věku v doprovodu rodičů nebo zákonných zástupců, kteří se prokáží negativním testem nebo potvrzením o provedeném očkování, nepotřebují test ani podstoupit karanténu.  Podrobné informace najdete zde. Další informace o podmínkách v lyžařských střediscích najdete také na stránkách polské vlády.

Související obsah

Německo

V Německu se situace liší v různých spolkových zemích. V Bavorsku mohou na lanovky a vleky pouze očkovaní nebo lidé po prodělaném covidu-19. Výjimku mají děti do 14 let a studenti do 17 let, pokud předloží svou studentskou kartu. K ubytování nebo vstupu do restaurací je také nutné být očkovaný nebo po prodělání nemoci.

Stejně je na tom Bádensko-Württembersko. Naopak v Sasku, kde je covidová situace jedna z nejhorších v Německu, se turistům uzavřely hotely úplně. Uzavřené jsou také mnohé skiareály.  Pro turisty z Česka je nutné se před příjezdem zaregistrovat pomocí elektronického formuláře.

Cestující z Česka, kteří jsou starší 6 let, se také musí při vstupu na území Německa prokázat potvrzením o bezinfekčnosti. Tím může být potvrzení o testu, očkování nebo prodělaném onemocnění covid-19. Neočkované osoby či ti, kteří neprodělali onemocnění covid-19 v posledních 6 měsících, musí po příjezdu na 10 dní do karantény. Je ji ale možné ukončit od 5. dne negativním testem. Aktuální podmínky sledujte na webu ministerstva zahraničí. O podmínkách v lyžařských centrech informuje třeba německý automotoklub ADAC.

Slovensko

Slovensko je další zemí ve které byl v prosinci lockdown. I zde jsou proto na sjezdovkách omezení. Na svahy mohou očkovaní nebo lidi po prodělání covidu-19. Kabinové lanovky mají pak omezenou kapacitu na 25 %. K ubytování je krom potvrzení o očkování nebo prodělání covidu-19 nutný také PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin případně antigenní test ne starší než 48 hodin. Rovněž do restaurací mohou pouze očkovaní a uzdravení.

Při vstupu na Slovensko je povinná registrace prostřednictvím formuláře e-hranice. A to pro všechny osoby, které jsou starší 12 let a dvou měsíců. Mladší děti formulář vyplňovat nemusí. Pro očkované osoby je to také jedinou podmínkou, kterou musí při vstupu splnit. Pro neočkované pak platí 10 denní izolace, kterou je možné 5. den ukončit negativním PCR testem. Podrobné informace o podmínkách vstupu a lyžování najdete opět na webu ministerstva zahraničí.

Bulharsko

Bulharsko se stalo velmi oblíbeným cílem lyžařů v minulém roce, kdy byla velká část evropských středisek zavřená. Opatření jsou zde nejbenevolentnější. Na vlecích a lanovkách je nutné zakrytí dýchacích cest. I v restauracích platí pouze pravidlo zakrytí nosu a úst před a po konzumaci. Stejně tak jsou roušky povinné ve veřejné dopravě, v obchodech a dalších uzavřených veřejných prostorách. Ke vstupu do Bulharska potřebujete buď potvrzení o očkování, nebo o prodělání nemoci a současně pak také PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin. Více zde. Jaké podmínky platí v rezortech si můžete ověřit také na stránkách největšího lyžařského střediska v zemi.

Podívejte se na tabulku ve kterých zemích vám bude k lyžovačce stačit jen PCR test. 

země k lyžování stačí jen PCR test
Rakousko ne
Itálie ne
Francie ano
Švýcarsko ano
Polsko ano
Německo ne
Slovensko ne
Bulharsko ano
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz