Koronavirus

S covidem v zaměstnání. Válek naznačil, jak bude vypadat pracovní izolace

Ministerstvo zdravotnictví ladí poslední detaily pracovní izolace kvůli vysoké nakažlivosti varianty omikron. Jenže právě k ní je řada odborníků skeptická. U některých profesí prý bude složité zajistit, aby člověk s pozitivním antigenním testem nešířil koronavirus dál. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) o přísnějších podmínkách pracovní izolace prý ale zatím neuvažuje.

Pracovní izolaci si řada z nás představuje tak, že rovnou na pracoviště přijdeme ve speciálním obleku, strávíme v něm celý den a ani na minutu ho nesundáme. "Já si dost dobře nedovedu představit, jak by to mohlo fungovat třeba v těch oblecích. Takže si myslím, že se na to nepřistoupí," vyjádřil se genetik z Ústavu molekulární genetiky AV ČR Jan Pačes.

A skutečně, ministerstvo zdravotnictví tak přísné na zaměstnance s pozitivním antigenním testem nebude. "Ten, kdo je v pracovní karanténě, má po celou dobu práce respirátor, měl by jíst odděleně," vysvětlil podobu chystaného opatření ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Související obsah

​"Asi nic jiného bych nedělal. Vyhýbat se samozřejmě nějakým shromážděním a pokud možno být dostatečně daleko od ostatních lidí," okomentoval návrh imunolog Václav Hořejší.

Podle ministra Válka zaměstnanec nemusí být izolovaný v samostatné místnosti. Prý stačí, když od ostatních kolegů bude dodržovat odstup. "V karanténě pak samozřejmě bude doma, když mu skončí práce. Nemůže chodit ven vykonávat různé volnočasové aktivity," řekl Válek.

​Jenže odborníci před pracovní izolací varují třeba u pracovníků v domově důchodců. Právě pro staré lidi je případná nákaza koronavirem extrémně nebezpečná.

Související obsah

"Přemýšlím nad tím, jestli ti lidé, kteří připravují ta opatření, někdy stáli celý den u lůžka. Ten největší problém je, že se musím dostat do blízkého kontaktu se seniory, musím ho vzít do náruče, musím na něj sahat," argumentuje ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

Pracovní izolace prý nepřipadá v úvahu ani na některých odděleních v nemocnicích. "U našich pacientů, kteří jsou v dost kritickém stavu, mají sníženou imunitu, bych to viděl jako problém," uvedl epidemiolog z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Detaily pracovní izolace plánuje ministr zdravotnictví oznámit ve středu po jednání kabinetu.

Josef Středula a Jan Rataj se vyjádřili k pracovní karanténě:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz