Domácí

Černý leden. Smrt už Česko připravila o několik slavných osobností

Černý leden. Smrt už Česko připravila o několik slavných osobností
Zdroj: Profimedia

Nový rok sotva začal a už teď hvězdné nebe rozšířilo několik známých osobností. Smutkem zčernala divadla, filmová studia i sportovní týmy. Letošní leden nešetří ani ty nejslavnější.

Začátek roku se stal osudným například režiséru Dušanu Kleinovi, který stál za vznikem nekonečného seriálu Ulice. Z českých filmů mu vděčí za existenci zbožňovaná série Básníci, úsměvná komedie Svatba na bitevním poli nebo drama Dobří holubi se vracejí. Zemřel po dlouhé nemoci v neděli 9. ledna ve věku 82 let.

Kleinovým odchodem ale rány zasazené světu filmu nekončí. Do hereckého nebe krátce po sobě odešli i Rafael Pražák a Viktor Vrabec, kteří se potkali v komedii Byl jednou jeden polda II. Ani odděleně nezaháleli. Rafael Pražák si zahrál například v seriálech Atentát a Modrý kód, zatímco Vrabec zazářil ve filmech jako Poslední motýl nebo Já, Olga Hepnarová. Pražák zemřel 11. prosince, dva dny po svých 58. narozeninách. Vrabec jej následoval 2. ledna ve svých osmdesáti letech.

Související obsah

​Mimo stříbrné plátno se oba herci prosadili i na divadelních prknech. Rafael Pražák hrál v Divadle na Vinohradech i v Národním divadle, kde mezi jeho nejslavnější role patřil Kristián ze Cyrana z Bergeracu. Viktor Vrabec byl dlouholetým členem Divadla pod Palmovkou, kde během let ztvárnil nesmírné množství rolí klasického divadla.

Fanoušci hudby vzpomínají na baskytaristu a textaře Pavla Chrastinu. Zakládající člen legendární kapely Olympic zemřel 28. prosince. Na pohřbu, kterého se zúčastnily desítky přátel a kolegů, hrály písně, které v průběhu svého působení v kapele sám složil.

V ten samý den, kdy se Chrastina vydal na svou poslední cestu, oznámil úmrtí spisovatele Stanislava Rudolfa jeho syn. Autor knížek pro dospělé i pro děti, mezi nimiž vyniká zejména slavný Metráček, zemřel 8. ledna ve věku 89 let.

Související obsah

​Zármutek se nevyhnul ani rodině hokejisty Jaromíra Jágra. Ve věku pouhých 40 let podlehla leukémii těsně před koncem roku jeho neteř Naďa Kallová. Její odchod oznámil na instagramu bratr zesnulé Jiří.

Režiséra a scenáristu Kleina si připomeňte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz