Domácí

Kdo bude příští český prezident? Průzkum předpovídá těsný souboj

Kdo bude příští český prezident? Průzkum předpovídá těsný souboj
Zdroj: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Největšími favority prezidentských voleb, které Česko čekají přibližně za rok, jsou momentálně předseda hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. Ve druhém kole by podle průzkumu agentury SANEP těsně zvítězil bývalý premiér.

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš by podle lednového průzkumu agentury SANEP vyhrál první kolo prezidentských voleb. Získal by 26,1 procenta hlasů. V druhém kole by se setkal s armádním generálem Petrem Pavlem. Ten by v prvním kole získal 20,2 procenta hlasů.

Volby by podle průzkumu nakonec vyhrál Babiš. Toho by ve druhém kole volilo 51,7 procenta voličů, Pavla 48,3. Odchylka průzkumu je asi 1,5 procenta, souboj by tak byl velmi těsný.

Na třetím místě by se umístil se ziskem 11,3 procenta senátor Pavel Fischer. Ten už kandidoval v minulých prezidentských volbách. Na čtvrtém místě by skončila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která by získala 7,3 procenta, o pouhou desetinu více než bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Související obsah

Senátor Jiří Drahoš (za STAN), kterého v minulých volbách porazil ve druhém kole prezident Miloš Zeman, by získal 4,8 procenta. Skončil by tedy těsně za dalším kandidátem z roku 2018, senátorem Markem Hilšerem (za STAN), který by měl 5,2 procenta.

Okolo pěti procent se pohybují také senátorka Miroslava Němcová (ODS), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či bývalý prezident Václav Klaus.

Zatím není jisté, kteří z uvedených politiků se prezidentských voleb v roce 2023 zúčastní. Například Babiš případnou kandidaturu chce oznámit až v létě po dohodě s rodinou. Petr Pavel už dříve avizoval, že se voleb zúčastní, oficiálně však zatím nic neoznámil.

"Aktuální průzkum volebních preferencí vychází v prvním kole pouze z hlasů 64,7 procenta respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů, v kole druhém z hlasů 62,2 procenta respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů," uvedla agentura SANEP.

Průzkum vychází z vybrané skupiny 2 536 dotázaných. Společnost SANEP jej prováděla mezi 2. až 10. lednem.

Výsledky průzkumu agentury SANEP:

Zdroj: SANEP

V pořadu Napřímo Andrej Babiš řekl, že kandidatura bude záviset na rozhodnutí rodiny (12/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz