Domácí

Ostře sledovaná kauza. Připomeňte si případ Davida Ratha od jeho začátku

Kauza Davida Ratha byla médii velmi sledovaná. A výrazným momentem bylo jeho zatýkání. Tehdejšího poslance totiž policie chytila přímo se sedmi miliony z korupce, které měl v krabici od vína. Legendární jsou také nahrávky, které v rámci jeho vyšetřování policie pořídila.

V roce 2012 Česko prožívalo jeden z největších politických skandálů své historie. Policie zatkla a obvinila poslance za ČSSD a hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Spolu s ním skončili v rukou policie také tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a Petr Kott, exposlanec za ODS.

Podezřelí byli z ovlivňování veřejných zakázek, zneužívání evropských peněz a korupce. Policie při vyšetřování pořídila i nahrávku rozhovoru Kotta a Pancové těsně před tím, než si pro ně přišla. Z ní je patrné, že Pancová panikařila.

Všichni tři skončili ve vazbě, Rath si tam pobyl dokonce dlouhých 18 měsíců. Na krátko se dostal na svobodu, po propuštění se vrátil ke své lékařské praxi. "S politikou teď a v mnoha příštích desetiletích nebudu chtít mít nic společného," prohlásil tehdy Rath.

Související obsah

​Poté ho soud poslal nepravomocně do vězení na osm a půl roku a rozhodl o propadnutí jeho majetku. Jenže Vrchní soud rozsudek zrušil kvůli odposlechům, které prý byly pořízeny nezákonně.

S tím ale nesouhlasil Nejvyšší soud, který je jako důkazy uznal. V roce 2019 tak Rath definitivně putoval za mříže. Trest byl sedm let.

Na svobodu se nakonec dostal po třech a půl letech. Vazební věznici v Brně opustil v úterý kolem jedenácté hodiny. Policie ale stále vyšetřuje takzvanou druhou větev jeho kauzy, kde prověřuje tendr na pořízení sanitek a zakázky pro nemocnici v Mladé Boleslavi. V této druhé větvi kauzy by podle obžaloby mohlo Rathovi opět hrozit vězení i další peněžitý trest.

Michal Borovský, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz