Animace

Teleskop James Webb pokračuje ve své misi. Podívejte se na unikátní animaci

NASA zahájila několik měsíců dlouhý proces zaostřování teleskopu Jamese Webba. Největší dalekohled v historii lidstva, který má za sebou už mnoho technických úspěchů, teď bude hýbat svými 18 zlatými zrcadly, aby se dostala do správných pozic.

Teleskop Jamese Webba vynesla do vesmíru raketa Arian-5 25. prosince ve složené podobě, která dosahovala výšky zhruba 10 metrů. Prvním úspěchem teleskopu bylo vyklopení antény pro vysokorychlostní přenosy, pomocí níž bude James Webb dvakrát denně komunikovat se zemí.

Tím vůbec nejtěžším úkolem bylo ale podle NASA rozložení sluneční clony. Ta byla totiž uvnitř složena jako origami a její rozložená verze dosahuje velikosti tenisového hřiště. Clona bude teleskop chránit při teplotách od -230 °C do 110 °C

Související obsah

​Úplné rozložení největšího teleskopu v historii lidstva oslavila NASA před pár dny, kdy se podařilo rozložit i 6,5 metru vysoké zrcadlo složené z 18 zlatých šestiúhelníku.

Cílová destinace teleskopu je vzdálená 11,5 milionů kilometrů daleko. Jedná se o místo, kde se vyrovnávají gravitační síly země. James Webb by tam měl doputovat během následujícího týdne.

Pokud půjde vše podle plánu, mohl by teleskop dohlédnout až 13,5 miliardy let do historie a přispět tak k poznání vzniku prvních hvězd a galaxií. Úplně první snímky bychom od něj pak mohli vidět už na začátku léta.

Češi mají ve vesmíru další satelit. Na start čekal přes rok. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Jan Houška, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz