Zajímavosti

Češi mají ve vesmíru další satelit. Na start čekal přes rok

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla ve čtvrtek po půl páté odpoledne do vesmíru další českou družici. Vyrobil ji Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ). Nese přístroje vyvinuté českými vysokými školami a také výkonné kamery. Start byl odložen o více než rok.

Satelit nese označení VZLUSAT-2. Patří mezi takzvané cubesaty, tedy malé satelity složené z kostek o rozměrech 10x10x10 centimetrů. VZLUSAT-2 je složený z třech takovýchto kostek.

"Máme tam přístroje, které se zaměřují na sběr dat o vesmírném počasí, máme tam zařízení, které slouží na měření odplynování různých látek a máme tam naše kamery, které budou sloužit k průzkumu Země," řekl pro pořad Střepiny Juraj Dudáš, ředitel divize Space VZLÚ.

Hlavním úkolem mise je ale ověřit technologie, které budou použity pro následující mise. Družice navazuje na úspěch předchozího satelitu VZLUSAT-1, který se do vesmíru dostal v roce 2017.

Související obsah

​Start byl několikrát odložen. Do vesmíru měl satelit letět například vloni v lednu, ale společnost Momentus, jejíž zařízení mělo zajistit oddělení těchto malých satelitů od nosné rakety Falcon 9, nedostala povolení. VZLÚ si tak musel najít jiného partnera, který vynesení satelitu zajistí.

Podívejte se na reportáž Střepin o českém příspěvku ke kosmickému výzkumu (11/2020):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz