Domácí

Zažíváme skvělé časy, myslí si Babiš. Projevy jeho poslanců ho překvapily

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si myslí, že Česko zažívá skvělé časy. Neshodne se v tom se současným premiérem Petrem Fialou (ODS). Řešit se podle Babiše musí energetická situace, bydlení, koronavirus či migrace.

"S panem premiérem Fialou se neshodneme v tom, že si myslím, že Česká republika zažívá skvělé časy," prohlásil v páteční Snídani s Novou bývalý premiér Andrej Babiš. "Jsme devátá nejbezpečnější země. Úspory obyvatelstva za poslední dva roky stouply o 247 miliard a máme nejnižší nezaměstnanost," dodal.

Vláda by podle něj měla řešit bydlení

Řešit by se podle něj měla bytová situace. "Byty jsou drahé," uvedl. "Nová vláda si dělá alibi, že jsme to dělali špatně, ale já s tím nesouhlasím," řekl Babiš.

"Udělali jsme stavební zákon, který je dobrý. Máme ostudné 157. místo ve vydávání stavebního povolení. Samosprávy mají stavět byty," myslí si. V Praze je podle něj celkově problém, že město neinvestuje.

"Měli jsme program sociálních bytů pro obce, ale ten nefunguje," tvrdí Babiš. "Podíval bych se v Praze na všechny státní zaměstnance, kde bydlí. Například Motol by mohl postavit byty pro sestřičky," navrhl.

Koronavirová situace je dobrá, myslí si

"Jsem rád, že klesá počet lidí v nemocnicích a na JIP. Všechno jsme to připravili nové vládě a dělali jsme to do poslední chvíle," sdělil ke covidové situaci.

"Určitě za každou cenu nebudeme kritizovat, ale to programové prohlášení je velice nekonkrétní a vadí mi, že nová vláda říká, že je všechno problém," doplnil.

Vadí mu rušení dluhopisů a obnovení DPH na energie

V energetické situaci podle něj problém je. Pozitivní je podle Babiše, že jeho vláda zrušila DPH na energie. Vadí mu, že v tomto kroku vláda Petra Fialy nepokračuje. "S panem premiérem mám, myslím si, korektní vztah," poznamenal ale.

"Inflace stoupá, protože je něčeho málo, například se nestaví byty. Když se podíváte na inflaci potravin, tak zjistíte, že ty klasické potraviny moc nestoupají, jsou ale vysoké ceny zeleniny, protože byl covid a nic se v jižní Evropě nevyrábělo," myslí si Babiš.

Kvůli inflaci připomněl také svůj spor s Českou národní bankou, která v poslední době zvyšuje úrokové sazby. Jedná se podle něj o globální problém.

Babišovi vadí, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce zrušit dluhopisy republiky. "Vždyť to je skvělá zpráva, že si Češi kupovali svůj státní dluh, protože ta republika patří občanům," prohlásil.

Související obsah

Jeho poslanci ho překvapili

"Byl jsem překvapený, že naši poslanci fakt dobře mluvili," řekl Babiš k rekordně dlouhému jednání o důvěře vládě. "Nejvíc se mi líbil projev Patrika Nachera (za ANO) o kalousi ušatém, protože nová vláda má v programu, že budeme mít národního ptáka. Moravané už se ozvali, že to můžou mít Češi, ale oni mají orlici," doplnil.

Jeho hnutí má podle něj dobré poslance, kteří mluvili k věci. "Samozřejmě mi můžete připomenout, že jsem říkal, že to je žvanírna," uvedl. "To se týká jen situace, kdy tam někdo mluví, protože je v televizi a to chce a nemluví k věci. Já jsem měl projev 84 minut a ten je nabitý čísly, daty, informacemi, fakty," poznamenal. Programové prohlášení vlády je podle něj o ničem, protože není konkrétní. Bývalý premiér tvrdí, že nové vládě vše připravili.

"Ať pan premiér prohlásí, že nebude navyšovat žádné daně," vyzval Babiš Fialu.

Zvyšujme důchody, vyzval

"Navyšovali jsme důchody. Je zákon, že když je inflace, zvednou se důchody, takže teď dostanou ještě 700 korun," řekl Babiš. Vlády ODS podle něj důchodcům kdysi nic nedávaly. "Pokud se důchodová reforma povede a bude to rozumné, tak fajn. Nebudeme za každou cenu říkat, že je to špatně, ale budeme se na to dívat pragmaticky," slíbil. Moc ale reformě nevěří. Právě reformu penzí zmínil premiér Fiala ve čtvrtek ve své závěrečné řeči před hlasováním o důvěře a označil ji za jednu z jeho priorit.

"Zvyšujme důchody, máme na to," vyzval Babiš. "Veřejné finance jsou v dobrém stavu," myslí si Babiš i navzdory rekordnímu zadlužení. "Moc bych se ale na stát nespoléhal," doporučil ale mladé generaci.

Související obsah

Vláda podle něj vydrží čtyři roky

Nová vláda podle předsedy největší opoziční strany vydrží celé volební období. "Myslím si, že tady budou celé čtyři roky," prohlásil. 

"Mají program antibabiš, to je spojuje, takže dokud Babiš bude v politice, tak budou spolu a budou dělat svůj program," myslí si.

Migraci považuje za velký problém

Migrace, na kterou upozorňoval v předvolební kampani, je podle bývalého premiéra velký problém. "Jeden z migrantů nám pobodal dívky na silvestra. Doufám, že ho zavřou a bude tam dlouho," uvedl.

"Neukazuje se to v televizi, ale byl jsem na hranici u Viktora Orbána. Naši policisté zadrželi sedm tisíc migrantů a pašeráky," tvrdí. "Jeden policista zadržel dokonce ve své obci českého pašeráka," dodal.

Případnou kandidaturu na prezidenta oznámí v září

Předseda hnutí ANO zatím neřekl, jestli bude kandidovat na prezidenta. "Vstupem do politiky jsem si velice poškodil rodinný život. Musím o tom mluvit s rodinou a řeknu vám to v září," slíbil

Ačkoli není členem žádného výboru Poslanecké sněmovny, jejich jednání se hodlá Babiš účastnit. "Budu tam chodit. Můžu na evropský výbor, zdravotní výbor, sociální výbor. Nebudu hlasovat, ale budu chodit tam, kde mě to zajímá," avizoval.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz