Koronavirus

Testy v pondělí odhalily 20 270 případů, nejvíce od začátku prosince

Koronavirus v Česku pořádně nabírá na síle. V pondělí testy odhalily 20 270 nových případů nákazy, což je nejvíce od začátku prosince. Zvýšilo se také incidenční číslo, které ukazuje počet nakažených za posledních sedm dnů na 100 tisíc obyvatel, a to na 799 ze 678. Aktuálně je nejhorší situace v okrese Praha-západ.

V pondělí testy odhalily 20 270 nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o nejvyšší počet od 1. prosince 2021, kdy ministerstvo zdravotnictví evidovalo přes 21 tisíc nakažených. Oproti minulému týdnu jde o třikrát vyšší nárůst. Laboratoře provedly přes 50 tisíc antigenních testů a 83 079 PCR testů.

Od pondělí se navíc musí testovat dvakrát týdně zaměstnanci ve firmách. Už během prvního dne antigenní testy odhalily tisíce pozitivních pracovníků, kteří nastoupili do karantény. Další informace najdete zde.

Dobrou zprávou je, že klesá počet hospitalizovaných pacientů. V současné době leží v nemocnicích 1 660 infikovaných, z nichž 276 lidí je ve vážném stavu. S covidem-19 už v Česku zemřelo 36 910 lidí.

Související obsah

Zvýšilo se však také incidenční číslo. V celé České republice připadá za posledních sedm dnů na 100 tisíc obyvatel 799 nakažených. Ve většině okresů je epidemická situace dost podobná. Nejhorší je to v okrese Praha-západ, kde je 1 652,17 případu na 100 tisíc lidí za posledních sedm dnů. Následují okresy Praha-východ (1 530,65) a Praha (1 477,51).

Mapa nákazy v okresech za posledních sedm dnů:

Mapa nákazy v okresech Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

V minulém týdnu převládla v Česku varianta omikron. Odborníci očekávají prudký nárůst také tento týden. "Pokud naše prognózy a námi nastavená pravidla budou fungovat a lidé je budou dodržovat, tak ta čísla se začátkem týdne zvednou. Já bych byl rád, kdyby to bylo pod 20 tisíc. A do konce týdne se dostanou pod 50 tisíc," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Varianta omikron tvoří v České republice už 80 % nových případů nákazy. Vyplývá to ze zjištění Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Zbytek případů je mutace delta a její subvarianty.

Ukončené očkování má v České republice více než 6,7 milionu lidí. Třetí posilující dávku už absolvovalo více než 3,3 milionu zájemců.

Pojišťovny řadí covid-19 mezi rizikové nemoci. Více se dozvíte v následující reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz