Zahraničí

Rusko stahuje rodiny svých diplomatů z Ukrajiny. Vrací se zpět do Moskvy

Rusko stahuje rodiny svých diplomatů z Ukrajiny. Vrací se zpět do Moskvy
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Rusko začalo stahovat rodinné příslušníky svých diplomatů z ambasády v Kyjevě. V období od 5. ledna údajně odjelo několik rodin zpět do Moskvy.

Série intenzivních diplomatických jednání mezi Radou NATO a Ruskem ohledně hromadění ruských jednotek na ukrajinské hranici odstartovala 10. ledna. Už o týden dříve však začalo Rusko vyprazdňovat svou ambasádu v Kyjevě.

Související obsah

Podle informací deníku The New York Times nastoupilo 5. ledna 18 lidí (většinou děti a manželky ruských diplomatů) do autobusů a vydalo se domů do Moskvy.

"V dalších několika dnech následoval převoz asi 30 dalších lidí z Kyjeva a konzulátu ve Lvově na západní Ukrajině. Diplomatům na dvou dalších ruských konzulátech bylo řečeno, aby se připravili na opuštění státu," řekl bezpečnostní ukrajinský úředník pod podmínkou zachování anonymity.

Související obsah

Podle odborníků může jít o přípravu Ruska na hrozící konflikt nebo o fintu s cílem přesvědčit Západ, že to Kreml s útokem myslí vážně.

Ruské ministerstvo zahraničí v úterý uvedlo, že jeho ambasáda v Kyjevě funguje normálně. "Navzdory provokacím a agresivnímu chování místních radikálů ambasáda funguje jako obvykle," řekla mluvčí ministerstva Marija Zacharovová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz