Domácí

Nad politickou kariérou Farského se smráká, Fiala a Rakušan dávají ruce pryč

Nad politickou kariérou poslance Jana Farského z hnutí STAN, který před pár dny odletěl na dlouhodobý studijní pobyt do Spojených států, se zřejmě začínají stahovat mračna. Farský tvrdil, že ho v jeho cestě podporuje nejen předseda hnutí STAN Vít Rakušan, ale i premiér Fiala. Jenže ti se teď od jeho slov distancují.

Premiér Fiala řekl, že o stáži s Farským mluvil v době, kdy nevěděl, že bude kandidovat do Sněmovny.

"Pan Farský mě informoval, že má v plánu odjet do Spojených států. Samozřejmě žádnou radost z toho postupu nemám a jsem si vědom všech těch problémů, které z toho vychází. Jsem si vědom, že si toho je vědom i poslanec Farský," prohlásil Fiala.

Jenže ještě minulý týden poslanec Farský na sociální síti tvrdil něco úplně jiného.

"Svou půlroční stáž jsem konzultoval jak s předsedou STAN Vítem Rakušanem, tak i předsedou vlády Petrem Fialou. Jsem rád, že mě oba v mém dalším osobním i profesním růstu podpořili," napsal na twitteru.

Související obsah

Farský se zaštiťoval i dalšími jmény. I podle nich to ale bylo trochu jinak. "Velmi jsem ho pro stipendium doporučil, ale to bylo před určitě více než rokem a naprosto bez jakékoliv spojitosti s volbami nebo s parlamentem," uvedl politik a diplomat Michael Žantovský.

Poslanecká budoucnost Farského bude zřejmě jasná během několika dnů. "My jako vedení STAN o tom budeme jednat, samozřejmě i s panem Farským, až se nám s ním povede spojit," řekl Vít Rakušan.

Podle politologů je víc než pravděpodobné, že pětikoalice bude chtít, aby se Farský vzdal mandátu. Pokud by k tomu nedošlo, v očích voličů by je to poškodilo. "Lidé je volili proto, protože je měli nablízku a věřili jim," konstatoval politolog Lukáš Jelínek.

Související obsah

"Podle mého názoru to je jediné možné řešení, mě spíš překvapuje, že hnutí STAN v zádech s pětikoalicí obhajuje své postupy a pak dospěje k řešení," myslí si předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

"Složení mandátu neřeší fakt, že už před volbami Vít Rakušan věděl, že Farský odjede na osm měsíců do zahraničí," vzkázal Tomio Okamura (SPD).

Jan Farský ještě minulý týden tvrdil, že kvůli zahraniční stáži poslanecký mandát nesloží. "Chápu, že by voliči hnutí ANO vzdání se mandátu uvítali, ale nezvažuji ho," řekl.

Farský pravděpodobně dá přednost studijnímu programu, který se zabývá třeba americkou armádou a možností vzniku jednotné evropské armády.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz