Zajímavosti

Vědci odhalili nejstarší sociální síť na světě. Používat ji začali lidé v Africe

Vědci odhalili nejstarší sociální síť na světě. Používat ji začali lidé v Africe
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

První sociální síť na světě vznikla před 50 tisíci lety a usnadňovala komunikaci lidem na africkém kontinentu. Takové jsou závěry výzkumu dvou německých vědkyň, které uveřejnil uznávaný odborný časopis Nature. Na rozdíl od svého moderního elektronického ekvivalentu tato prastará komunikační síť používala jako prostředek ke sdílení korálky vyrobené ze skořápek pštrosích vajec.

Vědkyně v Německu zkoumaly přes 1 500 korálků vykopaných na více než 30 místech v jižní a východní Africe a podařilo se jim zjistit velmi zvláštní věc. Korálky nesloužily pouze jako šperk, ale fungovaly také jako prostředek komunikace. Afričané si je před zhruba 50 tisíci lety vyměňovali na obrovské vzdálenosti, čímž pomáhali sdílet symbolická poselství a upevňovat spojenectví, informuje portál The Guardian.

"Je to jako sledovat cestu z drobečků," prohlásila hlavní autorka studie Jennifer Millerová z Institutu Maxe Plancka pro historii lidstva. "Korálky jsou vodítka rozptýlená v čase a prostoru a čekají na to, až si jich někdo všimne," dodala.

Vědci ve studii, publikované v prestižním časopise Nature, porovnávali vnější a vnitřní průměr korálků i tloušťku jejich stěn. Zjistili, že asi před 50 tisíci lety začali lidé ve východní a jižní Africe vyrábět téměř identické korálky z pštrosích vajec. Tyto skupiny však od sebe dělily tisíce kilometrů. Unikátní komunikační síť tak spojovala lidi i v odlehlých oblastech. "Výsledky jsou překvapivé, ale vzorec je jasný," pronesla spoluautorka výzkumu Yiming Wangová.

Související obsah

​Korálky ze skořápek pštrosích vajec jsou jedny z nejstarších forem zdobení člověka, jaké archeologové objevili. Nejsou ale první. Vědci se domnívají, že ještě předtím, než lidé začali nosit korálky, mazali se muži a ženy načervenalým pigmentem (okrem).

Není jasné, zda si korálky ze skořápek skupiny vyměňovaly mezi sebou, nebo jestli si tím vyměňovaly znalosti týkající se výroby. Většina důkazů ukazuje spíše na druhé vysvětlení. Ať tak či onak, první sociální síť na světě nevydržela. Asi před 33 tisíci lety se vzorec nošení korálků náhle změnil: zatímco ve východní Africe trend pokračoval, z jižní Afriky prakticky zmizel a znovu se tam objevil až před 19 tisíci lety. Podle vědců mohly být na vině klimatické změny, které ukončily nejstarší sociální síť planety.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz