Zahraničí

V Turecku uvěznili známou novinářku, přirovnala prezidenta k volovi

V Turecku uvěznili známou novinářku, přirovnala prezidenta k volovi
Sedef Kabasová na snímku z roku 2015, kdy byla krátce zadržena za své příspěvky na sociálních sítích Zdroj: Profimedia

Policie zatkla v sobotu v Istanbulu známou tureckou novinářku Sedef Kabasovou. Za urážku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kterého nepřímo přirovnala k volovi, jí hrozí až čtyři roky vězení.

Policisté si pro ženu přišli ve dvě hodiny v noci tamního času. Po předvedení na stanici ji dopravili k soudu. Tam si vyslechla obvinění z urážky prezidenta a rozhodnutí, že do procesu bude uvězněna, informovala zahraniční média.

Jen několik málo hodin předtím vystoupila Kabasová v živém televizním vysílání na stanici napojené na opozici. "Existuje známé přísloví, které říká, že korunovaná hlava se stává moudřejší. Ale vidíme, že to není pravda. Vůl se nestane králem pouhým vstupem do paláce, ale palác se stane chlévem," řekla 53letá novinářka, která vystudovala ve Spojených státech a svého času byla první z tureckých novinářů, která pracovala v centrále televize CNN v Atlantě. Erdogana přitom nejmenovala.

"Takzvaný novinář nehorázně uráží našeho prezidenta na televizním kanálu, který nemá jiný cíl než šířit nenávist," uvedl prezidentův mluvčí Fahrettin Altun s tím, že její komentáře byly "nezodpovědné".

Související obsah

​Naopak šéf stanice, kde vystoupila, označil její zatčení ve dvě v noci ke všemu za citování přísloví jako nepřijatelné zastrašování novinářů, médií i celé společnosti.

Kabasové hrozí podle tureckých zákonů jeden až čtyři roky za mřížemi. Před soudem stála už v roce 2015 za své příspěvky na sociálních sítích, které se týkaly velké turecké korupční aféry. Tehdy byla zproštěna viny.

Umlčování kritiků po nástupu Erdogana do prezidentského úřadu vyvolalo v zahraničí poplach a přispělo k mrazivým vztahům s Evropskou unií, která zbrzdila snahu Turecka o vstup, uvedla BBC.

Jen v roce 2020 bylo v Turecku za urážku prezidenta podle agentury Reuters obviněno přes 31 tisíc lidí, více než desetina z nich byla odsouzena.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz