Koronavirus

Lékaři objevili protilátkový podpis. Předpovídá, zda proděláte dlouhý covid

Lékaři objevili protilátkový podpis. Předpovídá, zda proděláte dlouhý covid
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Lékaři z univerzity ve švýcarském Curychu odhalili protilátkový podpis, který může pomoci identifikovat pacienty s největším rizikem rozvoje tzv. dlouhého covidu. Zjistili, že u těchto lidí se častěji vyskytuje nízká hladina určitých protilátek. Vědci věří, že zjištění přispěje k rozvoji cílené léčby dlouhotrvajícího covidu.

Tým vědců z univerzity v Curychu v rámci výzkumu sledoval 215 lidí, z nichž 175 bylo pozitivně testovaných na covid. Aby vědci zjistili, jak se příznaky mění v průběhu času, zkoumali je až po dobu jednoho roku. V rámci studie, která byla tento týden publikovaná v odborném časopise Nature Communications, analyzovali také krev těchto pacientů.

Zjistili, že lidé, u nichž se rozvinul dlouhý covid, měli častěji nízkou hladinu určitých protilátek než ti, kteří se z nemoci zotavili rychle. V kombinaci s údaji o věku pacientů, podrobností o příznacích covidu a informací, zda trpí astmatem, umožnil lékařům tento protilátkový podpis předpovědět, zda mají lidé mírné, vysoké nebo velmi vysoké riziko rozvoje dlouhého covidu.

Související obsah

​"Domníváme se, že naše zjištění a identifikace imunoglobulinového podpisu pomůže včas odhalit pacienty, u kterých je zvýšené riziko rozvoje dlouhodobého covidu, což následně usnadní výzkum, pochopení a nakonec i cílenou léčbu dlouhého covidu," okomentoval výsledky studie její hlavní autor a imunolog Onur Boyman.

Pacienti trpící dlouhým covidem měli tendenci mít nízké hladiny protilátek IgM a IgG3. Hladina prvních zmíněných protilátek obvykle rychle stoupá už ve chvíli, kdy u člověka propukne covid, zatímco hladina druhé skupiny protilátek stoupá později a poskytuje dlouhodobější ochranu.

Předpovědět riziko dlouhého covidu dokážou vědci až poté, co se člověk nakazí. Bez údajů o příznacích není test příliš přesný, nicméně podle spoluautora studie Carla Cervii lze už před nákazou předpokládat, že lidé s astmatem a nízkou hladinou protilátek IgM a IgG3 budou vystaveni vyššímu riziku.

Související obsah

Dlouhý covid je stav, který je charakteristický dlouhodobými následky po prodělání covidu-19, které přetrvávají po dobu několika týdnů až měsíců. Symptomů, které ho doprovází, může být celá řada od únavy, dušnosti, kašle, bolesti hlavy, svalů, škrábání v krku až po neurologické potíže, deprese nebo ztrátu chuti a čichu.

Přestože zatím neexistuje žádný účinný lék na dlouhý covid, identifikace rizikových pacientů by mohla pomoci se zajištěním včasné rehabilitace pomocí protilátek, antivirotik a protizánětlivých léků.

Další nadějí je, že včasné odhalení pacientů s dlouhým covidem, pomůže lékařům zjistit, co je přesnou příčinou rozvoje tohoto stavu. Ve hře je několik možných příčin od dlouhodobého poškození organismu způsobeného virem až po špatně fungující imunitní systém.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz