Naše Česko

Ceny bytů porostou dál. Do pěti let podraží až o 50 procent, říká největší developer

Ceny bytů a nemovitostí porostou dál. Predikuje to miliardář a developer Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group. V horizontu pěti let se byty podle něj zdraží o 30 až 50 procent.

Ceny nemovitostí stále stoupají. V Praze, Brně a Hradci Králové je téměř nemožné sehnat dostupné bydlení. Jednoznačně nejdražší zůstává hlavní město, kde v prodeji vede společnost Central Group už několik let.

"To, co se na trhu nemovitostí dělo v minulém roce, je absolutní rekord. Minulý rok byly rekordní prodeje, byly rekordní ceny, banky poskytly rekordní objemy hypoték. Proti tomu byla vůbec nejnižší nabídka bytů. Toto období nemá obdoby," nastínil Kunovský.

Související obsah

Podle něj je celá situace v české ekonomice turbulentní až hysterická. "Lidé mají kvůli turbulenci ekonomiky o své úspory obavy, protože vidí, jakým způsobem je inflace požírá. Proto, přestože mají své bydlení vyřešené, tak investují své peníze i v kombinaci s hypotékou do koupi nemovitosti," popsal důvody vysokých prodejů bytů developer.

Česká národní banka několik let upozorňuje na to, že ceny nemovitostí v Praze jsou nadhodnocené, u investičních bytů až o 30 procent. "Poptávka je přibližně 10 až 15 tisíc bytů ročně, přitom se v posledních letech povolovala stavba nějakých 2 900 bytů ročně. Takže ty byty chybí," vysvětlil miliardář. Podle něj jediným řešením je odblokování výstavby nových bytů.

Související obsah

Podle Kunovského je klíčové rozhodování na úrovni měst a obcí, že musí být dostatek pozemků k výstavbě. "Druhým problémem je stavební zákon. Stát si už nebyl schopný ani schvalovat své stavby. V Praze průměrně trvá získat povolení na stavbu běžného bytového domu 8 až 12 let," řekl.

"Kdyby se urychlilo povolování, stavělo by se více, byli bychom se schopni dostat cenově o pět až deset procent v realizačních nákladech níž," podotkl Kunovský.

"Ten nárůst cen bytů je skutečně enormní a přesahuje i naše odhady. Nové byty v Praze od roku 2015 se ty ceny zvýšily o 130 procent. Jen loni ceny vzrostly o 28 %, to byl absolutní meziroční rekord," popsal developer. Podle něj je meziroční nárůst cen nemovitostí téměř jistý o pět až deset procent.

"Kdybych to viděl třeba v horizontu pěti let, ceny nemovitostí a nových bytů budou minimálně o 30 až 50 procent vyšší," uzavřel Kunovský.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz