Koronavirus

Způsobí omikron v ČR katastrofu? Za týden budeme mít jasno, říká matematik

V Česku aktuálně přibývá okolo 50 tisíc nakažených denně, což je číslo, které už se příliš zvyšovat nebude, tvrdí matematik René Levínský. Ne proto, že by epidemie nemohla ještě sílit, ale protože kapacita testů zkrátka na odhalení více nemocných nestačí. Zatím podle něj stále není jisté, jaký bude mít omikron dopad na Česko. Bod zlomu by měl ale nastat zřejmě už za týden.

Predikovat vývoj epidemické situace není zrovna snadný úkol. "Do našich modelů můžeme dávat vždycky jen to, co vidíme v jiných zemích. A vidíme tu zásadní rozdíl mezi zeměmi jako USA nebo Izrael, kde počet hospitalizací prudce roste, a zeměmi, jako je Velká Británie, kde omikron nic moc strašlivého nezpůsobil," řekl v páteční Snídani s Novou matematik a ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů René Levínský.

"Je stále poměrně nejasné, kterou cestou půjdeme. Přibližně za týden až 10 dnů budeme mít jasno," doplnil s tím, že zásadním ukazatelem v tomto ohledu bude situace v nemocnicích. O počet nových nákaz se podle něj opírat nemůžeme, protože testy už jich více neodhalí.

Související obsah

​"Při 100 až 130 tisících testech denně, které teď děláme, případů víc než těch zhruba 60 tisíc, které byly včera, už nenaměříme, protože ta testovací kapacita není tak vysoká," vysvětlil. Není jasné, proč se omikron Izraeli vymkl z rukou, zatímco Velká Británie nenese žádné vážné následky. Dopad na Česko ale ještě není možné posoudit.

Omikron se teprve dostává mezi zranitelné skupiny

Podle matematika je klidně možné, že v části republiky bude situace podobná té ve Velké Británii, zatímco část na tom bude stejně špatně jako Izrael. "V ČR zatím většina lidí, kteří byli nakažení omikronem, byla chráněna očkováním nebo měla postinfekční imunitu. Omikron se teprve pomalu dostává mezi zranitelné skupiny," vysvětluje Levínský.

Související obsah

​"Stále je tu hodně lidí, kterým je přes 60 let a nemají ani očkování, ani tu nemoc neprodělali. A pokud se to mezi ně dostane, tak tady budeme mít problém. Speciálně špatně jsou na tom okresy, jako je Cheb. Můžeme očekávat nějaké lokální problémy," dodal matematik.

To, že od března bude svět zase úplně v pořádku, Levínský nepředpokládá. "Všichni doufáme, že omikron je poslední varianta, ale zatím se vždy objevilo něco dalšího. Ten prostor, kde ten virus může experimentovat, je stále velký a pravděpodobnost, že se objeví další varianta, je poměrně velká," varuje odborník.

V Izraeli už začali koncem minulého roku podávat čtvrtou dávku vakcíny proti koronaviru. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz