Domácí

Po přeočkování se v Tečce objevují dva certifikáty. Odborník to vysvětlil

Po přeočkování se v Tečce objevují dva certifikáty. Odborník to vysvětlil
Ilustrační snímek | Zdroj: TV Nova

Aplikace Tečka slouží k prokazování bezinfekčnosti. Po třetí dávce vakcíny se však lidem zobrazují hned dva certifikáty. Podle odborníka je to kvůli odlišně nastaveným pravidlům v zemích Evropské unie (EU).

Očkování posilovací dávkou vakcíny proti koronaviru je v Česku v plném proudu. Do pátku jej podstoupilo více než 3,6 milionu občanů. Po vakcinaci se však v aplikaci Tečka lidem zobrazují dva certifikáty. Jeden ohledně dokončeného očkování dvěma dávkami a jedno potvrzení o třetí dávce.

Důvodem jsou odlišná pravidla v zemích Evropské unie. "Dva certifikáty se v Tečce zobrazují dočasně proto, že v zemích EU je rozdílně nastavená platnost certifikátu posilovací dávky. Zatímco u nás je certifikát o posilovací dávce platný ihned, jinde platí třeba až po 14 dnech," vysvětlil TN.cz mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie, s. p. (NAKIT) Lukáš Trnka.

Související obsah

Lidé se tudíž v případě pozdější platnosti certifikátu o třetí vakcinaci musí prokázat kontrolorovi potvrzením o ukončeném očkování, tedy o dvou dávkách vakcíny. Trnka zároveň poznamenal, že po dvou týdnech se v Tečce certifikáty o ukončeném očkování a posilovací dávce sloučí pouze do jednoho potvrzení. Což někteří uživatelé Tečky potvrdili, jiným se ale certifikáty ani po 20 dnech nesloučily.

Platnost certifikátu

Čtenář redakci TN.cz navíc upozornil, že u očkovacího certifikátu má v aplikaci Tečka místo platnosti termín, kdy byl naočkovaný. Navíc poznamenal, že má systém iOS. V případě Androidu se certifikát totiž zobrazoval s informací, do kdy potvrzení platí.

Podle Trnky je důvodem aktualizace aplikace. "Ve starších verzích Tečky je platnost posilovací dávky nastavena na konkrétní datum. V nové verzi aplikace, která je tento týden k dispozici ke stažení, je místo platnosti certifikátu datum aplikace posilovací dávky," vysvětlil Trnka. Právě proto nyní každý uživatel může vidět v potvrzení jiné informace.

Související obsah

Pokud však lidé mají s aplikací nějaké potíže nebo se jim něco nezdá, měli by se raději obrátit na odborníky. "Může se totiž jednat o chybu, kdy je certifikát i špatně vystavený. Tečka zobrazuje to, co si v něm přečte. Je tudíž možné, že QR kód je špatně vygenerovaný. Doporučil bych si skutečnost ověřit na lince 1221," poradil Trnka.

Tečka slouží lidem, aby mohli dokládat svou bezinfekčnost potvrzením o testu, očkování nebo prodělané nemoci. U každého certifikátu je možné zobrazit QR kód a identifikační údaje člověka tak, aby se mohl prokázat v případě kontroly. Do aplikace je možné nahrát i více certifikátů, například od členů rodiny.

Skupina žen měla padělat certifikáty. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz